drukuj
Kalendarium

XVII Konferencja Grupy Roboczej Niemieckich i Polskich Historyków Sztuki i Konserwatorów

26 września 2009 - 29 września 2009 Szczecin

Konferencja organizowana przez Miasto Szczecin we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie i Stowarzyszeniem Historyków Sztuki w Szczecinie pragnienie by uciec od codzienności i odnaleźć ukojenie w naturze jest fenomenem wszystkich miejskich kultur od antyku po współczesność.

„Ucieczka z miasta” do wiejskich willi czy letnich rezydencji pozostawała przez długi czas przywilejem szlachty i patrycjatu, dopiero mieszczaństwo XIX wieku zdefiniowało pojęcie „letniska”. W kurortach i kąpieliskach rozwinął się specyficzny typ architektury, odpowiadającej potrzebom i oczekiwaniom szukających odpoczynku. Zgodnie z kanonem akademii sztuki tamtego czasu, artyści poszukiwali nowych inspiracji w pejzażu. Kultura wiejska i ludowa sztuka budowlana zostały określone jako istota wyrazu formy narodowej – wille („Landhaus”) zielonych przedmieść dla mieszczańskiej klienteli były na jej wzór kształtowane. Miasta ogrody i później zakładane osiedla lat 20-tych XX wieku także dla robotników, powinny być tworzone jako zielone oazy na obrzeżach wielkiego miasta.
Punkt ciężkości rozważań odnosi się do terytorium wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski i Niemiec ( tj. historycznego obszaru niemieckich prowincji wschodnich, które dzisiaj tworzą północną i zachodnią Polskę), ale rozważania porównawcze z innymi regionami są wskazane.

Obrady będą podzielone na sekcje tematyczne:
I. Villegiature: wille wiejskie – letnie rezydencje – pałacyki myśliwskie w okresie nowożytnym (16 w. -18 w.).
II. Architektura i sztuka ośrodków wypoczynkowych: kurorty – kąpieliska morskie – ośrodki sportów zimowych od 18 stulecia do współczesności.
III. Malarstwo pejzażowe.
IV. Kolonie artystów – wiejska idylla i życie na wsi jako alternatywny sposób na życie.
V. Zielone oazy na obrzeżu wielkiego miasta: podmiejskie kolonie – miasta ogrody – zielone osiedla.

Obok tematycznych referatów  jest przewidywana Giełda Informacyjna Grupy Roboczej w formie krótkich referatów ( 10 min.) dla przedstawienia aktualnie przebiegających, indywidualnych czy instytucjonalnych projektów badawczych z dziedziny historii sztuki i konserwacji zabytków w obszarze wspólnego dziedzictwa kulturowego Polski i Niemiec.
Językiem konferencji jest język niemiecki i angielski.

miejsce: Szczecin | 26 - 29.9 | link