drukuj
Kalendarium

XVI Seminarium Śląskie

5 października 2011 - 9 października 2011 Kamień Śląski

XVI Seminarium Śląskie, które Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej organizuje wraz z Stowarzyszeniem Bibliotek Caritas im. Św. Karola Boromeusza, Duszpasterstwem Grup Mniejszości Narodowych Diecezji Opolskiej, Związkiem Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce, Konwersatorium im. Josepha von Eichendorffa w Opolu oraz z Stowarzyszeniem Pielęgnowania Sztuki i Kultury Śląskiej, a którego tematem przewodnim będzie "Śląskie identyfikacje. Pamięć kulturowa - bogactwo czy źródło konfliktów?", jest kontynuacją dotychczasowego dorobku oraz kolejną okazją do dyskusji nad ważnymi zagadnieniami dotyczącymi szeroko pojętej problematyki stosunków polsko-niemieckich oraz ich znaczenia dla rozwoju Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki tego regionu jako obszaru wielokulturowej tradycji. XVI Seminarium Śląskie odbędzie się w terminie od 5 do 9 października 2011r., na Zamku w Kamieniu Śląskim.

W dobie uniformizmu i globalizacji życia społecznego, niezwykle ważne w procesie budowy społeczeństwa obywatelskiego każdego regionu jest odwoływanie się do wspólnoty miejsca, tradycji, historii, kultury. Związek człowieka z dziedzictwem własnego regionu jest wartością, którą należy uświadamiać od najmłodszych lat, by kształtować poczucie identyfikacji i zrozumienia, a co za tym idzie, tworzenia podstawy do odpowiedzialności i zaangażowania się w funkcjonowanie własnego środowiska. Wiedza o wielokulturowości swojej ojczyzny lokalnej czy regionu odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu postaw otwartych, tolerancyjnych, nastawionych na pluralizm, na zrozumienie i akceptację różnych kultur.

Jest to niezwykle ważne na Śląsku, gdzie spotykają się i wzajemnie oddziałują na siebie wpływy trzech kultur: polskiej, niemieckiej i czeskiej, gdzie wiele zagadnień historycznych ciągle jeszcze nie doczekało się wyczerpujących opracowań, gdzie postawa akceptacji i zrozumienia dla inności kulturowej konfrontowana jest w codziennych sytuacjach. Wielokulturowość Górnego Śląska to nade wszystko mniejszości narodowe i etniczne, tworzące kulturowo zróżnicowany pejzaż regionu. Fakt górnośląskiej wielokulturowości jest wynikiem długiego trwania regionu pogranicza, który kształtował się zasadniczo pod wpływem trzech kultur: polskiej, niemieckiej i czeskiej. Należy również pamiętać o wpływach żydowskich, uzupełnianych dzisiaj wpływami kultury romskiej. Wielokulturowość ma wpływ na kształtowanie się tożsamości oraz identyfikacji z daną grupą etniczną, regionem, zwyczajami i kulturą. Wpływ na identyfikacje ma przede wszystkim rodzina i otoczenie, ale również narodowość.

Ważnym zagadnieniem podejmowanym podczas Seminarium będzie również zdefiniowanie i wyjaśnienie pojęcia "pamięć kulturowa" i jej postrzeganie jako bogactwa lub źródła konfliktów w codziennym życiu. Na Śląsku wciąż istnieje wiele tematów, które nie doczekały się szerszego dyskursu. Problem "wspólnej pamięci" pojawia się każdorazowo przy okazji debat o niemieckim dziedzictwie kulturowym regionu. Pytanie o tożsamość Śląska i jego mieszkańców, a zarazem o identyfikacje Ślązaków, pomimo toczonej od lat debaty, wydaje się nadal aktualne i intensywnie rozważane przez naszą współczesność. Jak należy rozumieć zagadnienia wielorakich identyfikacji? Czy wielość kultur to wielość identyfikacji narodowych, społecznych, kulturowych? Jak przywoływać i pielęgnować pamięć kulturalną Śląska?

Program tegorocznego Seminarium Śląskiego przedstawia się następująco:

środa, 5 października 2011r. - Odziedziczone identyfikacje - rodzina, otoczenie, narodowość
Czwartek, 6 października 2011r. - Kształtowane identyfikacje - państwo, opinia publiczna, szkolnictwo
Piątek, 7 października 2011r. - Identyfikacje religijne - Kościół
Sobota, 8 października 2011r. - Pielęgnowane identyfikacje - osobowość, decyzje, dojrzałość, odwaga cywilna
Niedziela, 9 października 2011r. - Zakończenie XVI Seminarium Śląskiego, wyjazd i zwiedzanie Nysy

miejsce: Kamień Śląski | termin: 5.10 - 9.10.2011 | link