drukuj
Kalendarium

Współpraca partnerska Muzeum Ziemi Wałeckiej i Stadtmuseum Werne

7 lipca 2013 - 13 października 2013 Wałcz, Pocztowa 14

Dyrektor Muzeum Ziemi Wałeckiej Magdalena Suchorska Rola wraz z całym zespołem muzealnym podejmowali  gości z Werne, w tym Heidelore Fertig-Möller (kierownik werneńskiego muzeum) i Wilhelmema Lülfema (byłego, wieloletniego burmistrz Werne, od początku patronującego współpracy partnerskiej obu miast, która trwa już znacznie dłużej, niż partnerstwo muzealne).

Oba muzea przygotowały wspólną wystawę „Kolorowe Jarmarki”, przedstawiającą przede wszystkim werneński jarmark Sim-Jü. Jarmark odbywa się w Werne od 1362 r., co potwierdza dokument, którego oryginał pozostał w muzeum w Werne, a którego kopię zaprezentowano na wystawie w Wałczu. Z czasem targ bardzo się rozwinął i sprzedawano na nim nie tylko bydło, ale pojawiło się mnóstwo atrakcji, więc czekały na niego również dzieci. Dzisiejsze jarmarki mają już charakter wyłącznie rozrywkowo-gastronomiczny, są jednak dużą atrakcją turystyczną o zasięgu ponadregionalnym.  Na wałeckiej wystawie prezentowane były eksponaty związane z polskimi jarmarkami, wypożyczone z polskich muzeów, w tym m.in. z Muzeum Zabawek w Karpaczu i Skansenu w Osieku. Specyficzny klimat wernisażu tworzyli też kataryniarz i akordeonista (wykonywany był m.in. utwór „Kolorowe Jarmarki”, do którego znalazły się nawet niemieckie tłumaczenia tekstu). Uzupełnieniem oprawy muzycznej jubileuszowych spotkań muzealnych były melodie prezentowane przez zespół „Czeremcha”.  Goście niemieccy oraz wałczanie snuli wspomnienia – w ciągu wielu lat zdarzyło się wiele ciekawych przygód, teraz opowieściami o nich dzielono się z publicznością. Wśród wymienianych upominków znalazły się m.in. piernikowe serca – symbol Sim-Jü, jak i pierniki w kształcie muzeum wałeckiego oraz zdjęcia wykonane w czasie wizyty w skansenie.

Wizyta w skansenie była jedną z atrakcji programu obchodów jubileuszowych. W Osieku znajduje się oddział Muzeum Okręgowego w Pile, gdzie gromadzone są muzealia i obiekty architektury wiejskiej z terenu Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej. Kilka godzin spędzonych  na spacerach wśród zabytkowych chat, połączonych ze zwiedzaniem i podziwianiem pokazów pieczenia gofrów i chleba, wyrabiania masła, młócki i wielu innych wiejskich prac polowych zakończono spotkaniem przy stole z degustacją chleba, masła oraz innych tradycyjnych specjałów.

W programie znalazło się również zwiedzanie skansenu w Wałczu i Muzeum regionalnego w Trzciance. Wśród upominków wręczanych przy okazji różnych punktów programu znalazły się m.in. wyrabiane tradycyjną metodą na kole garncarskim naczynia i  wypalane w kopii pieca z czasów wpływów rzymskich książki o tematyce muzealnej oraz inne gadżety i drobiazgi pamiątkowe.

Organizacja obchodów jubileuszu współpracy partnerskiej muzeów została zorganizowana dzięki dotacji ze środków Fundacji  Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wystawa „Kolorowe Jarmarki” dostępna jest do 13 października 2013 r.