drukuj
Kalendarium

Wschowski Syjon czyli obrazy z życia wschowskiej parafii luterańskiej w XVI – XVIII wieku

17 grudnia 2013 - 31 stycznia 2014 Wschowa, pl. Farny 3

Wystawa pt. „Wschowski Syjon czyli obrazy z życia wschowskiej parafii luterańskiej w XVI – XVIII wieku” powstała w ramach realizacji projektu: „Reformacja i tolerancja. Jedność w różnorodności? Współistnienie różnych wyznań na ziemi wschowskiej”. Na 20 planszach, zainstalowanych na stojakach panelowych, zostały przedstawione zagadnienia związane z powstaniem miasta, jego nazwą, herbem, rozwojem, czasami reformacji i kontrreformacji, powstaniem Nowej Wschowy oraz wybitnymi wschowianami.

Wystawa ukazuje Wschowę jako stolicę historycznej ziemi wschowskiej z jej bogatą historią, zabytkami, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów parafii luterańskiej w czasach nowożytnych. Zaprezentowane zostały na niej wybitne osobowości na czele z pastorem Valeriusem Herbergerem (1562-1627) oraz wyjątkowy zabytek kościół Żłobka Chrystusa (Kripplein Christi) a także związany z nim cmentarz i szkoła łacińska. Wystawa ma charakter dwujęzyczny (w językach: polskim i niemieckim) jej celem jest promocja dziejów i sztuki Wschowy jako ważnego centrum religijnego i intelektualnego w przeszłości. Pojęcie Wschowskiego Syjonu na oznaczenie miejscowej wspólnoty luterańskiej zostało wprowadzone przez Samuela Friedricha Lauterbacha w 1711 roku, w jego dziele pt. Fraustädter Zion.

Termin ten został powtórzony w 1855 roku przez pastora Johanna Friedricha Spechta, w książce pt. Neue Fraustädter Zion. W 2014 roku wystawa zostanie zaprezentowana na terenie Polski (m.in. Wrocławiu, Toruniu, Gdańsku) oraz Niemiec (m.in. Frankfurcie nad Odrą, Lipsku, Wittenberdze, Munster). Projekt, którego integralną częścią była międzynarodowa konferencja naukowa (Wschowa – Leszno, 17-18 X 2013), jest wynikiem trwałej współpracy stowarzyszenia Czas A.R.T. z Magdaleną Oxfort- Kulturreferentin für Westpreußen, Posener Land, Mittelpolen, Wolhynien und Galizien.

Całość zadania została zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Patronat honorowy objął nad nim: Wojewoda Lubuski – Jerzy Ostrouch Marszałek Województwa lubuskiego – Elżbieta Polak Starosta Wschowski – Marek Boryczka Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa – Krzysztof Grabka

Files available for downloads