Wioska Teatralna, cz. I, online
24 lipca 2020 - 24 lipca 2020 18.00 online
Wioska Teatralna - festiwal teatralny, barter artystyczny i letni uniwersytet poświęcony zagadnieniom społecznie zaangażowanego teatru - odbywa się w Węgajtach już od 2003. Tegoroczna edycjarealizowana będzie jednak w szczególnych okolicznościach. "Pandemia zmienia wszystko. Robiąc Wioskę zupełnie inną, niż wszystkie poprzednie, a jednak z nich wyrastającą, Chcemy wyjść naprzeciw nowym warunkom, byśmy mogli wyjść naprzeciw sobie nawzajem! Chcemy więc, by online było przede wszystkim narzędziem komunikacji, niekoniecznie narzędziem tworzenia równoległego świata, albo ekwiwalentu realnej Wioski."
W programie znajdą się transmisje spektakli i filmów, spotkania dyskusyjne na zoomie, warsztaty online i warsztaty realizowane "na żywo" oraz interaktywne "kolacje festiwalowe".
SPEKTAKLE, SPOTKANIA I FILMY:
24 lipca, piątek
18.00
Uroczyste otwarcie Wioski: taneczne spotkanie „Open Dance Course” na zoomie i premiera filmu Piotra Magdziarza o Wiosce Teatralnej 2019
19.15
Działania w warunkach pandemii: film Social distance w Teatrze Węgajty (Maciej Janicki, Jan Mrázek, Erdmute i Wacław Sobaszek) i cykl pt. Hot16 itp. – pokłosie internetowego wyzwania na utwory i videoklipy tworzone w kontekście koronawirusa: Iwona Konecka, Paulina Miu i Jan Kühling, Marta Wiśniewska i Żaneta Górecka, Wacław Sobaszek, Jan Mrázek i inni
20.30
kolacja festiwalowa – zoom z Dominiką Bremer
21.30
Dark Side of the Moon, eksperymentalny spektakl klaunowy online opracowany przez zespół: Valerian Collot, Lena Alberska, Bartłomiej Alberski, Maria Baranowska
25 lipca, sobota
16.00 Mt. 9.7. , zapis spektaklu Rafała Urbackiego z roku 2010
16.45, Oto ciało moje – otwarta dla wszystkich widzów spektaklu rozmowa pospektaklowa (prowadzenie: Justyna Wielgus, Justyna Lipko-Konieczna i Katarzyna Żeglicka) – link do spotkania zostanie opublikowany wkrótce w „Aktualnościach” i na FB wraz z linkami do spektakli i innych wydarzeń festiwalowych.
19.30
kolacja festiwalowa – zoom
20.30 W poszukiwaniu Rachmańskiego święta – film Macieja Janickiego, zapis akcji leśnej Teatru Węgajty.
21.00 Ucho Wioski – audiodziałanie Sebastiana Świądera i Maćka Wróbla
26 lipca, niedziela
11.00 – 14.00
Oto ciało moje – część druga warsztatu
17.00 Exit – relacja z interaktywnego projektu online Erdmute Sobaszek
17.30 Krótki spektakl o zabijaniu i miłości, zapis filmowy prapremiery spektaklu Wielogłos Innej Szkoły Teatralnej w Dziadówku (wstęp do seansu: Joanna Kocemba – Żebrowska)
18.15 Co z wyprawami w czasie pandemii? – pokaz nagrań filmowych i dyskusja o przyszłości Innej Szkoły Teatralnej (ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy, formularz zgłoszeniowy)
17.30 Krótki spektakl o zabijaniu i miłości, zapis filmowy prapremiery spektaklu Wielogłos Innej Szkoły Teatralnej w Dziadówku (wstęp do seansu: Joanna Kocemba – Żebrowska)
18.15 Co z wyprawami w czasie pandemii? – pokaz nagrań filmowych i dyskusja o przyszłości Innej Szkoły Teatralnej (ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy, formularz zgłoszeniowy)
19.30
kolacja festiwalowa – zoom
20.30 Przypowiastki – opowieści Dagny Ślepowrońskiej, realizacja: Scena za ścianą. Praca nad Przypowiastkami w prywatnych mieszkaniach członkiń zespołu była odpowiedzią na sytuację pandemii. Więcej o Przypowiastkach na blogu autorki portpracownia.blogspot.com, czytelnia
27 lipca, poniedziałek
16.00 Sztetl Welt opus 4 „Z widokiem na Lesbos”, Teatr 3,5 transmisja bezpośrednia z performansu w Dzierzgoniu
17.00 Tango – ballada o Edku – Teatr Potrzebny Węgajty – Jonkowo (próba otwarta spektaklu w reżyserii Wacława Sobaszka, zoom, obowiązują zapisy, formularz zgłoszeniowy)
19.30
kolacja festiwalowa – zoom
WARSZTATY:
1) OPEN DANCE COURSE – „węgajckie” formy taneczne na zoomie
2) OTO CIAŁO MOJE – postrzeganie ciała nie podlegającego normie – rozmowa, ćwiczenia i improwizacje (Justyna Wielgus, Justyna Lipko-Konieczna, Katarzyna Żeglicka)
3) MOJA-NIEMOJA HISTORIA. MOJA-NIEMOJA PIEŚŃ. – praca nad opowieściami i pieśniami zapisanymi z wypraw (David Zelinka/Kamila Kutálková)
4) W POSZUKIWANIU PIEŚNI – tworzenie własnej pieśni (Eliza Paś)
5) WARSZTAT MALARSKI – frapujące techniki Tadeusza Piotrowskiego
Więcej informacji i linki do poszczególnych wydarzeń na stronie www.teatrwegajty.eu (zakładka FESTIWAL WIOSKA TEATRALNA/FESTIVAL THEATRE VILLAGE)