drukuj
Kalendarium

W moich marzeniach bije burza/ In meinen Träumen läutet es Sturm

12 września 2015 - 12 września 2015 21:00 Gdańsk, Klub ŻAK, Al. Grunwaldzka 195/197

Koncert muzyczno-literacki do tekstów dwóch niemieckich poetek żydowskiego pochodzenia Maschy Kaléko i Lili Grün oraz polskiej poetki żydowskiego pochodzenia Zuzanny Ginczanki.

Losy każdej z nich były inne. Tylko Mascha Kaléko przeżyła wojnę i spędziła wiele lat na emigracji, Lili Grün zmarła na gruźlicę w obozie pracy na Białorusi, a Zuzanna Ginczanka zginęła w Krakowie. Koncert zaprezentuje Celina Muza (polska wokalistka mieszkająca w Berlinie) & Susanne Folk Trio, w składzie: Susanne Folk (saksofon, klarnet), Benedikt Jahnel (fortepian) i Roland Fidezius (bas). Do wierszy poetek powstała napisana przez artystów nowa muzyka.

Po raz pierwszy wiersze poetek przetłumaczono na język polski i niemiecki. Prapremiera koncertu odbędzie się w ramach III edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej ZBLIŻENIA.

Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasta Gdańsk i Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku.

Mascha Kaléko - urodziła się jako Golda Malka Aufen, 7 czerwca 1907 roku w Chrzanowie. Zmarła 21 stycznia 1975 roku w Zurychu. Niemiecka żydówka, którą przypisuje się do stylu literackiego tzw. social realismu, odcinającego się od patosu ekspresjonizmu. W 1929 opublikowała drukiem pierwsze wiersze w piśmie „Der Querschnitt”. W styczniu 1933 ukazał się jej „Liryczny zeszyt stenogramów”, który do dzisiaj jest wznawiany. Ponadto artystka pracowała dla radia i kabaretu. Jest najczęściej czytaną poetką niemiecką, obok Else Lasker-Schüler, niestety prawie nieznaną w Polsce.

Lili Grün – właściwie Elisabeth „Lili“ Grün, urodziła się 3 lutego 1904 roku w Wiedniu. Zmarła 1 czerwca 1942 roku na gruźlicę w obozie pracy w miejscowości Maly Trostinez na Białorusi. Poetka i aktorka żydowskiego pochodzenia. W latach dwudziestych ubiegłego wieku występowała w słynnych kabaretach Ernsta Buscha i Hannsa Eislera. W roku 1933 wydała w Wiedniu debiutancką powieść „Serce za burtę”, za którą zdobyła znakomite recenzje. Po niej ukazały się kolejne wydania m.in. „Lonia w małym mieście”. Przez lata jej twórczość była zapomniana. Dopiero w 2009 r. zostały wznowione jej dzieła. W Polsce pisarka jest nieznana.

Zuzanna Ginczanka, właściwie Sara Polina Gincburg, polska poetka pochodzenia żydowskiego. Urodziła się w 1917 roku w Kijowie, zginęła w 1944 w Krakowie. Była uważana za jedną z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego. W swoich utworach odwoływała się do poetyki Skamandra ("obniżenie tonu", słownictwo potoczne, witalizm) i Leśmiana (liczne neologizmy), a w ostatnich przedwojennych tekstach bliska była katastrofizmowi Czechowicza czy żagarystów. Jej talent nie zdążył w pełni się rozwinąć - Ginczanka zginęła pod koniec drugiej wojny światowej, rozstrzelana w Krakowie.

ZESPÓŁ
Celina Muza Urodziła się i wychowała w Pucku. Ukończyła Studio Wokalno-Aktorskie im. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, w klasie słynnego aktora Henryka Bisty. Zadebiutowała w przedstawieniu "My Fair Lady" w reżyserii Jerzego Gruzy. Przez kilka sezonów pracowała w Trójmiejskich teatrach kreując kilka głównych ról, m. in. Rozę Wenedę w „Lilli Wenedzie” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza w Teatrze Miejskim w Gdyni, NIKT w „Śnie o życiu” w reżyserii Andrè Ochodlo w Teatrze Atelier w Sopocie czy Marię Magdalenę w „Jesus Christ Superstar” w reżyserii Jerzego Gruzy w Teatrze Muzycznym. W 1994 roku otrzymała angaż w Theater der Westens w Berlinie. Od roku 1996, kiedy zaprezentowała tam swój solowy program z piosenkami Marleny Dietrich, występuje w Niemczech, Polsce i Europie z kilkunastoma autoskimi programami z piosenką teatralną, m. in.: „A While for Weill”, „Fallen oder fliegen”, „Chanson meets jazz” czy wspomnianym „Samotnym Aniołem”. Artystka wydała 5 solowych płyt, które ukazały się w wydawnictwie duo-phon records.

Susanne Folk Saksofonistka, klarnecistka i kompozytorka urodziła się w niemiecko-amerykańskiej rodzinie kochającej jazz. Studiowała w Folkwang Hochschule w Essen i w Universität der Künste w Berlinie. Już w czasie studiów otrzymała kilkanaście nagród, dzięki którym mogła rozwijać swoje wykształcenie w wysoko cenionych ośrodkach jazzowych USA i Kanady, m. in. w Lawrenceville School w New Jersey. Jest jedną z niewielu kobiet na świecie władających perfekcyjnie wszystkimi odmianami saksofonów.

dr Benedikt Jahnel Urodzony 28.05.1980. Już jako młody muzyk był członkiem słynnej orkiestry BundesJugendJazzOrchester. Ukończył studia fortepianowe w Universität der Künste u Huberta Nußa i Davida Friedmana, oraz City College New York u John Patittucciniego. Pomimo młodego wieku koncertował już w 40 krajach i kreował muzycznie kilkanaście wydawnictw muzycznych, m.in.:'Benedikt Jahnel TRIO'; 'Cyminology'; 'Max.bab'; 'Metropol Orchestra' (NL) (Leitung: John Clayton); 'Bundes Jugend Orchester' (Leitung: Gunther Schuller); 'Prana Trio New York' (USA); 'Matteo Sabatini Quartet' (I, USA, D); Phil Woods, Johannes Enders, Charlie Mariano, David Friedman, Frank Möbus, Wolfgang Muthspiel, Dave Liebman, John Abercrombie, Manfred Eicher, Clarence Penn, Dan Weiss und Steve Davis. Ponadto ukończył studia matematyczne i pracuje naukowo na Uniwersytecie w Bochum, Wuppertal i Berlinie.

Roland Fidezius Urodzony w Wuppertal, ukończył Universität der Künste w Berlinie. Występuje zarówno jako kontrabasista jazzowy, kompozytor i E-basista. Ceniony i często angażowany przez różne instytucje kulturalne dzięki wyjątkowej elastyczności wyrazu muzycznego. Wielokrotny stypendysta Ministerstw Kultury i Szkolnictwa Wyższego Berlina doskonalił swoją wiedzę muzyczną w kilkunastu czołowych ośrodkach jazzowych USA i Europy. Wystąpił na wielu festiwalach muzycznych, m.in.: Moers-Jazzfestival, Vancouver-Jazzfestival, Edmonton-Jazzfestival, Halifax-Jazzfestival, Ottawa-Jazzfestival, St. John's-Jazzfestival,

Files available for downloads