drukuj
Kalendarium

VI Warsztaty historyczno-artystyczne "Wielka wyprawa"

1 lipca 2013 - 5 lipca 2013 Pruszków, Park Potulickich

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zorganizuje w dniach 1-5 lipca 2013 r. VI Warsztaty historyczno-artystyczne dla dzieci Wielka wyprawa.

To sztandarowy projekt placówki, nastawiony na długofalową zmianę społeczną w odniesieniu do popularyzacji starożytnych korzeni Mazowsza. Podczas trwania warsztatów sześćdziesięcioro dzieci odbędzie niezwykłą podróż archeologicznymi śladami malowanego pucharka szklanego z Zaborowa. Ten najcenniejszy zabytek archeologiczny, znajdujący się w zbiorach Muzeum, jest ewenementem w skali europejskiej. Zdobiony scenami walk gladiatorów, jest jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce i jednym z nielicznych w Europie. Wykonany na przełomie I i II wieku n.e. w egipskim warsztacie w Karanis odbył długą podróż, by u jej kresu trafić na Mazowsze. Niewyjaśnioną zagadką – którą być może uda się rozwikłać dzieciom – pozostaje fakt, jak tak cenny i rzadki przedmiot, znalazł się w niezbyt okazałym grobie ciałopalnym mieszkańca Mazowieckiego Centrum Metalurgicznego. Aby ułatwić dzieciom pełne zrozumienie tematu, w starannie dobranych plenerach Parku Potulickich, powstanie wioska archeologiczna. Na jej terenie przeprowadzone zostaną poszczególne warsztaty tematyczne uzupełnione o bloki zabaw rozwijających wyobraźnię i zajęć inspirujących do aktywnego spędzania czasu wolnego z daleka od telewizji, komputera czy smartfona. Uczestnicy odkryją realia życia codziennego swoich rówieśników w Egipcie, Imperium Rzymskim i Barbaricum. Poznają m.in. tajniki malowania na szkle, samodzielnie rozbiją obozowisko legionistów, dowiedzą się o edukacji swoich rówieśników, ich życiu codziennym, a także zagrają w wielkoformatowe i terenowe gry. Na zakończenie Wielkiej wyprawy zaplanowano wieczór otwarty dla wszystkich chętnych. Przybyli goście, 5 lipca od godz. 18.00, będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach i widowiskowych pokazach przygotowanych specjalnie dla nich przez zaproszonych rekonstruktorów. W programie m.in.: prezentacja legionistów rzymskich, pojedynki gladiatorów, nauka, rozrywka, moda i kulinaria w świecie antycznym. Dla porównania własne przysmaki odsłoni również kuchnia i wędzarnia barbarzyńska, a brązownik oraz kaletnik pokażą swoje wyroby i warsztat pracy.

Ważnym elementem programu, będzie prezentacja prac oraz nowych umiejętności uczestników warsztatów. Podczas finału grupy Dzików, Wilków i Sokołów zaprezentują kilka wybranych aspektów życia codziennego mieszkańców antycznego Egiptu, starożytnego Rzymu i środkowoeuropejskiego Barbaricum. Partnerami VI edycji warsztatów są Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Stowarzyszenie na rzecz popularyzacji kultury antycznej HELLAS ET ROMA i Akademia Wolnego Czasu.

Ponadto po raz kolejny muzealników z Pruszkowa wesprą pedagodzy z ramienia Kreisjugendring Esslingen e.V. Goście z Niemiec poprowadzą rozbudowany program oparty na zasadach otwartej pracy z dziećmi, rozwijający samodzielność, kreatywność i zdolność do twórczego spędzania czasu przez najmłodszych. Wielką wyprawę dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra" oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W organizację warsztatów włącza się corocznie grupa wolontariuszy – absolwentów poprzednich edycji, którzy nie wyobrażają sobie wakacji bez „ich” wioski archeologicznej.