drukuj
Kalendarium

VI Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej

15 kwietnia 2010 - 20 maja 2010 Warszawa

VI Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej 2010 organizowany jest w roku bieżącym we współpracy z zagranicznym gościem honorowym – galeriami i uczelniami artystycznymi Niemiec.

Już tradycyjnie, program Festiwalu składa się z części konkursowej, która daje możliwość zapoznania się z twórczością młodych polskich i niemieckich artystów oraz z programu głównego i imprez towarzyszących. Na harmonogram Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej składa się pięćdziesiąt wydarzeń (wystaw, wykładów, spotkań autorskich i warsztatów) odbywających się na przestrzeni miesiąca w prestiżowych stołecznych galeriach i instytucjach kultury. Celem przedsięwzięć jest ukazanie wieloaspektowości i złożoności formalnej, warsztatowej, treściowej i tematycznej współczesnej fotografii w kontekście dwóch krajów Europy Środkowej.

WFFA prezentuje różne postawy, koncepcje, nurty i konwencje pojawiające się w ujęciu zarówno historycznym, jak i współczesnym. Zestawienie polskiej i niemieckiej fotografii służyć ma poszerzeniu dyskursu nad istotą fotografii, jako sztuki.

Tematem zespalającym serię imprez (sześciu wystaw i seminarium poświęconego niemieckiej fotografii) przygotowanych przez kuratorów z Niemiec, Ingę Schneider i Sebastiana Hau, jest sentymentalizm niemieckiej fotografii i wyzwanie, jakim jest wyartykułowanie uczuć w zapisie fotograficznym. Celem wystaw jest także pokazanie innego, bardziej zhumanizowanego oblicza Niemiec i próba zmiany stereotypów dotyczących postrzegania tego kraju przez Polaków. Prezentacje niemieckie odbywać się będą pod wspólnym tytułem, „Dojczland ... mit freundlichen Grüßen“ [„Dojczland… z poważaniem”], nawiązującym do książki Andrzeja Stasiuka, „Dojczland“.

Wśród niemieckich autorów prac prezentowanych podczas Festiwalu znajdują się reprezentanci różnych generacji, szkół i nurtów. Są to między innymi: Arno Fischer, Peter Piller, Chargesheimer, Oliver Kern, Wolfgang Zurborn, Thekla Ehling, Michael Schmidt, Jürgen Teller, Friedrich Seidenstücker, Wiebke Loeper czy Olaf Unverzart.

W ramach seminarium poświęconego niemieckiej fotografii odbędzie się szereg spotkań i wykładów. Będą to między innymi: Simone Klein – „Powojenna niemiecka fotografia", Markus Schaden – „Niemieckie wydawnictwa fotograficzne“, Sebastien Hau – „Problem tożsamości i zapisu emocji w niemieckiej fotografii“, Oliver Kern – o swojej twórczości w kontekście niemieckiej tożsamości, warsztaty z Wolfgangiem Zurbornem.

Fotografię niemiecką przybliżą także niektóre z polskich propozycji, takich jak prelekcja Jerzego Lewczyńskiego o Wilhelmie van Blandowskim czy wystawa „Zapomniane Niemcy w trójwymiarze“, która odbędzie się w Fotoplastikonie.

miejsce: Warszawa | termin: 15.4 - 20.5.2010 | link