drukuj
Kalendarium

V Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska

12 września 2010 - 17 września 2010 Gliwice, Katowice, Tychy, Opole

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce zapraszają do udziału w piątej edycji Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej. Tegorocznemu spotkaniu przyświecać będzie temat "Europa - Polska i Niemcy - Górny Śląsk. Oblicza dziennikarstwa w wymiarze europejskim, (między)narodowym i regionalnym". Partnerem po niemieckiej stronie jest GFPS e.V.

Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska to sześciodniowe warsztaty skierowane do przyszłych dziennikarzy(rek), studentek i studentów dziennikarstwa oraz kierunków pokrewnych. Na program spotkania składają się m. in. prezentacje, warsztaty prowadzone przez europejskich dziennikarzy oraz wizyty w redakcjach (z możliwością pracy nad własnym materiałem), które umożliwią pracę nad własnym warsztatem twórczym.

Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska skupi się na czterech głównych celach:

1.) Teoretyczne i praktyczne przekazanie wiedzy o pracy dziennikarskiej
Obok już tradycyjnej możliwości stworzenia swojej własnej audycji radiowej w tej edycji akademii można będzie poznać od środka redakcję telewizyjną, radiową oraz redakcję gazety. W tym roku uczestnicy poznają pracę korespondenta zagranicznego, na czym polega jego polityczna i społeczna rola przy tworzeniu opinii publicznej w Europie lub w państwie, w którym w danym momencie się znajduje. Zaproszony w tym celu gość przedstawi również jakie predyspozycje powinien posiadać korespondent(ka) w obcym kraju. Ważnym elementem tegorocznej akademii jest kwestia etyki w dziennikarstwie oraz dyskusja o odpowiedzialności za słowo pisane. Mamy nadzieję, że razem z nami zadacie sobie Państwo te pytania: w jakim stopniu ekonomia i rynek wpływają na pracę dziennikarzy? Jakie niesie to za sobą konsekwencje?

2.) Przedstawienie dziennikarstwa w wymiarze europejskim, (między)narodowym i regionalnym
Podczas tych wspólnych sześciu dni chcemy z Państwem pomyśleć nad następującymi pytaniami: W jakim stanie znajdują się media w Europie? Czy media ogólnoeuropejskie mają sens? Dokąd zmierza dziennikarstwo narodowe? Jak i w jakim stopniu media wpływają na polską i niemiecką politykę historyczną oraz na politykę współczesną? Następnie: jaką rolę pełnią lokalne media wobec rozwoju regionalnej tożsamości oraz życia politycznego i publicznego?

3.) Prezentacja Górnego Śląska
Wzajemnie zrozumienie się jest możliwe tylko poprzez wzajemną wiedzę o sobie. Z tego powodu zaplanowaliśmy wycieczki w obrębie Gliwic i ich okolicy. Poprzez te wycieczki chcemy Państwu przybliżyć wielokulturową płaszczyznę Górnego Śląska oraz pokazać przykład wspólnej polsko-niemieckiej historii. Jeden dzień akademii spędzą Państwo w Opolu, gdzie poznają Państwo członków Mniejszości Niemieckiej w Polsce, ich punkt widzenia na samych siebie oraz ich media. Aby zasięgnąć wstępnej informacji na temat miasta, w którym znajduje się biuro DWPN oraz w którym uczestnicy spędzą większość swojego czasu, zapraszamy do wejścia na następujące strony: http://de.wikipedia.org/wiki/Gliwice oraz http://www.digart.pl/tagi/Gliwice/.

4.) Wspieranie dialogu polsko-niemieckiego
Obok już wspomnianych aspektów ma nasz projekt jeszcze jeden cel, który jest łatwy ale nie mniej ważny. Chcemy Państwu, jako młodym dorosłym Niemcom i Polakom zagwarantować czas na zebranie wspólnych doświadczeń, jak również chcemy stworzyć płaszczyznę w celu poznania się, wymiany poglądów oraz do dyskusji. Pomimo wspaniałej pracy wykonywanej przez fundacje, instytuty, społeczeństwo oraz Rząd po obu stronach Odry nadal ważna jest możliwość spotkania się młodzieży z Polski i Niemiec.

Miejsce spotkania: Gliwice - Katowice - Tychy - Opole (Polska)
Termin: 12-17 września 2010 roku
Termin nadsyłania zgłoszeń: 29 sierpnia br.

Umiejętności językowe: znajomość języka niemieckiego nie jest wymagana. Wszystkie części Akademii tłumaczone będą symultanicznie lub konsekutywnie. Język angielski jest dodatkowym atutem umożliwiającym komunikację pomiędzy uczestnikami.

Udział w Akademii jest bezpłatny i obejmuje zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych, wyżywienie, ponadto organizator pokrywa częściowo koszty dojazdu uczestniczek i uczestników do Gliwic Uczestnicy sami pokrywają koszty podróży związane z uczestnictwem w projekcie. Liczba uczestników jest ograniczona (10 osób z Niemiec i 10 osób z Polski w wieku od 19 do 26 lat). Warunkiem uczestnictwa w Akademii jest przesłanie swojego życiorysu oraz próbki swoich dziennikarskich umiejętności lub tekst na temat "Dziennikarstwo w zglobalizowanym XXI wieku: Europa - Polska i Niemcy - Górny Śląsk" (maks. 8.000 znaków).

Kontakt: Anita Loeser, menedżerka projektu, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, ul. Bojkowska 37, 44-100 Gliwice, tel.: +48 32 2324902, faks: +48 32 4612080, e-mail: anita.loeser@haus.pl

Files to download