drukuj
Kalendarium

Ukraina w 20 roku niepodległości. Polityka, gospodarka, społeczeństwo

16 grudnia 2011 - 16 grudnia 2011 Warszawa, ul. Sapieżyńska 10a

W imieniu Fundacji Konrada Adenauera w Polsce oraz współorganizatorów serdecznie zapraszamy Państwa na konferencję pt. "Ukraina w 20 roku niepodległości. Polityka, gospodarka, społeczeństwo", która odbędzie się 16 grudnia br. w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie.

09:30 Otwarcie konferencji
09:40 Przemówienie Jerzego Pomianowskiego, wiceministra spraw
zagranicznych
10:00 – 10.20 Wystąpienie Petro Poroszenki, byłego ministra spraw zagranicznych
Ukrainy (TBC)
10:20 – 11:50 I Panel – Sytuacja społeczno-gospodarcza Ukrainy a porozumienie stowarzyszeniowe z UE
Moderacja: Krzysztof Bobiński (Fundacja Unia&Polska)
Paneliści: Marcin Święcicki (poseł Platformy Obywatelskiej), Andreas Umland (Kiev-Mohyla Academy), Jacek Austen (były prezez PZU Ukraina) (TBC), Hryhory Nemyria (BjuT) (TBC)

Światowy kryzys gospodarczy mocno dotknął Ukrainę, co doprowadziło do pogorszenia się stopy życiowej obywateli i zmusiło administrację Janukowycza do złożenia obietnicy głębokich reform gospodarczych i wzmożonej walki z korupcją. W celu otrzymania pomocy z Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kijów musiał zaakceptować warunki kredytu i znacząco podniósł ceny w tym na produkty spożywcze, transport publiczny oraz nośniki energii dla prywatnych odbiorców. Wprowadził także krytykowany przez małych i średnich przedsiębiorców nowy kodeks podatkowy.

Do wymogów Funduszu należy również m.in. podniesienie wieku emerytalnego, co jest szczególnie trudnym wyzwaniem politycznym. Równocześnie powiększa się rozziew miedzy warstwą najbogatszych i najbiedniejszych jednostek społeczeństwa ukraińskiego. Pogłębiają się różnice regionalne i w poziomie życia pomiędzy Kijowem i największymi miastami a obszarami wiejskimi. W końcu zwiększa się też dystans miedzy przygranicznymi rejonami Ukrainy a obszarami państw sąsiednich należących do Unii Europejskiej. Na jesieni przyszłego roku czekają Ukrainę przesunięte decyzją sądu w Kijowie wybory parlamentarne. Rządząca Partia Regionów ma rekordowo niskie poparcie, ale zniechęcone społeczeństwo nie widzi sensownej alternatywy w żadnej z partii opozycyjnych.

Panel ten podejmie wspomniane wyżej kwestie, skupiając się na analizie stanu gospodarki jej implikacjach społecznych oraz analizie kształtu sceny politycznej Ukrainy i możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji politycznej i gospodarczej.

11:50 – 12:10 Przerwa na kawę
12:10 – 13:40 II Panel – Ukraina w świecie
Moderacja: Konrad Schuller, korespondent FAZ w Warszawie Paneliści: Mykoła Riabczuk (Krytyka, Ukraina), Reinhard Weißhuhn (Die Grüne), Paweł Kowal (euro deputowany PJN) (TBC), Katarina Zarembo (Instytut Polityki Światowej, Kijów), Andrzej Halicki (poseł Platformy Obywatelskiej) (TBC)

Po objęciu prezydentury przez Wiktora Janukowycza i sformowaniu nowej administracji doszło do czasowego zbliŜenia między Ukrainą i Rosją. Jednak owo ocieplenie stosunków nie trwało długo – Ukraina oczekiwała od Rosji obniŜenia cen gazu, natomiast Rosja chciałaby podporządkować sobie ukraińską infrastrukturę przesyłową i ekonomicznie uzależnić od siebie Kijów. RównieŜ za zachodnimi granicami Ukrainy zaszły ważne z jej punktu widzenia zmiany. W Niemczech pojawiło się zniechęcenie wobec procesu rozszerzenia Unii Europejskiej, co jest poważną przeszkodą dla Ukrainy w jej dalszym dąŜeniu do integracji z UE. Tymczasem Polska w lipcu 2011 objęła przewodnictwo w UE, czyniąc rozwój i udoskonalenie Partnerstwa Wschodniego jednym ze swoich priorytetów. Jak w ostatnim roku zmieniała się dynamika stosunków ukraińsko-rosyjskich? Czy Ukraina sfinalizuje umowę stowarzyszeniową z UE czy pod presją Rosji zdecyduje się na wstąpienie do Unii Celnej Federacji Rosyjskiej, Kazachstanu i Białorusi i przyłączenie się do tworzonej przez Rosję wspólnej przestrzeni gospodarczej? Jakie są osiągnięcia Polskiej Prezydencji w kontekście Ukrainy? Czy sama Ukraina potrafiła wykorzystać Partnerstwo Wschodnie jako narzędzie w polityce ściślejszej integracji z UE? Co musi się zmienić, żeby Niemcy wróciły do popierania idei rozszerzenia UE na Wschód? Czy dalszy rozwój kontaktów gospodarczych i międzyludzkich między Niemcami i Ukrainą może być alternatywą dla pogłębienia współpracy politycznej? Panel ten skupi się na rozważaniu tych i inne kwestii dotyczące sytuacji międzynarodowej Ukrainy.

13:40 – 14:30 Lunch
14:30 – 16:00 III Panel - Demokracja, wolność słowa i prawa człowieka. Czy Ukraina pójdzie drogą Białorusi? Co Polska i Niemcy mogą zrobić dla wsparcia ukraińskiej demokracji.
Moderacja: Stefanie Schiffer (European Exchange, Berlin) Paneliści: Nico Lange (Konrad Adenauer Stiftung, Kijów), Wolfgang Templin (HBS, Warszawa), Halyna Senyk (ekspert ds. praw człowieka, Kijów); Jan Piekło (PAUCI, Warszawa)
Proces i skazanie byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, jest nie tylko przykładem zwiększonej represyjności obecnych władz Ukrainy wobec opozycji politycznej, ale też wierzchołkiem góry lodowej, jaką pozostaje ukraiński system prawny oraz, tylko nominalnie niezawisły, system sądowniczy. Jest to też klarowny sygnał do społeczeństwa, że władza nie zawaha się wykorzystać narzędzia porządkowoprawne do ukarania niepokornych. Pomarańczowa rewolucja zaowocowała bujnym rozwojem społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie. Międzynarodowi donorzy wspierali hojnie sektor organizacji pozarządowych i ukraińskich mediów. Rozwijała się debata publiczna, a eksperci uznawali Ukrainę na najlepiej rokującą demokrację w Europie Wschodniej. Przed Ukrainą rysowały się perspektywy zacieśnienia więzów z UE i NATO. Jednak Prezydent Juszczenko i koalicja „pomarańczowych”, w wyniku zaostrzających się konfliktów o władzę, systematycznie tracili poparcie społeczne. W rezultacie wybory prezydenckie wygrał Wiktor Janukowycz, który rozpoczął proces konsolidowania władzy, nękania przeciwników politycznych oraz uzależniania mediów. Komentatorzy polityczni wyrażają obawę, iż gwałtownie tracąca popularność ekipa rządząca, w celu utrzymania władzy może sięgać po metody autorytarne. Tymczasem na Ukrainie w siłę rosną ruchy ekstremistyczne przedstawiające się jako jedyna alternatywa nie tylko dla obecnego prezydenta i rządu Partii Regionów, ale i całej skompromitowanej klasy politycznej. Przewijające się w ich retoryce i praktyce działania wątki nacjonalistyczne wywołują negatywny odzew się i pogarszają pozycję Ukrainy na arenie międzynarodowej. Równocześnie w związku z kryzysem gospodarczym i/lub zmianą priorytetów osłabła aktywność zagranicznych donorów dla organizacji pozarządowych. Sfrustrowane społeczeństwo przestało interesować się polityką, koncentrując się na sprawach bytowych. W rankingu Freedom House Ukraina przestała być „krajem wolnym”, stała się „częściowo wolnym”. Panel ten skoncentruje się na analizie stanu demokracji na Ukrainie oraz będzie okazją do polsko-niemieckiej dyskusji nt. wspierania demokracji w tym państwie.

16:00 Zakończenie konferencji

miejsce: Fundacji Batorego, przy ul. Sapieżyńskiej 10a, Warszawa | termin: 16.12.2011