drukuj
Kalendarium

Teraźniejszość i przyszłość germanistyki poza granicami niemieckiego obszaru językowego

9 maja 2014 - 11 maja 2014 13:00 Rzeszów, al. Rejtana 16b

Tradycyjnie wiosną Stowarzyszenie Germanistów Polskich organizuje wraz ze swymi partnerami konferencje naukowe poświęcone problemom aktualnie dyskutowanym i uznawanych za istotne w środowisku germanistycznym. W roku 2014 tematem przewodnim konferencji, która zostanie zorganizowana wspólnie z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego jest „Teraźniejszość i przyszłość germanistyki poza granicami niemieckiego obszaru językowego".

Wybór takiego tematu nie jest przypadkowy, lecz stanowi odpowiedź na wyraźną potrzebę zasadniczej dyskusji o kondycji i perspektywach współczesnych badań germanistycznych prowadzonych nie w krajach, gdzie język niemiecki jest językiem ojczystym, lecz poza ich granicami. Potrzeba ta została bardzo wyraźnie wyartykułowana między innymi podczas ostatniej konferencji SGP, kiedy to podczas panelu dyskusyjnego poświęconego polskiej germanistyce w kontekście zmian paradygmatów badawczych, a także reform systemowych, przedstawiciele niemal wszystkich ośrodków akademickich w Polsce wskazywali, że w chwili obecnej mamy do czynienia z tak wielorakimi, głębokimi i dalekosiężnymi zmianami w kształceniu i badaniach germanistycznych, że bezwzględnie konieczne jest rozwinięcie i pogłębienie refleksji, którą zainicjowaliśmy w roku 2013 w Krakowie. W zamierzeniu organizatorów uczestnicy konferencji z jednej strony powinni zostać zainspirowani do dokonania krytycznej ewaluacji swej własnej dyscypliny według jej stanu na rok 2014, z drugiej zaś strony do zarysowania jej perspektyw i możliwych dróg rozwoju na przyszłość. Oczekujemy, że uczestnicy obszernego forum dyskusyjnego, poświęconego tym zagadnieniom zechcą skonfrontować się z pytaniami i wyzwaniami, jakie rodzą się choćby w obliczu nieustających doniesień prasowych o kryzysie, a nawet śmierci humanistyki, likwidowanych kierunkach studiów z tej samej dziedziny, informacjach o wysokiej stopie bezrobocia wśród absolwentów tychże kierunków itd. Obok forum przewidziane są także tradycyjnie obrady plenarne oraz w sekcjach językoznawczej, literaturoznawczej i politologicznej.

Patronat honorowy nad konferencją, która odbędzie się w dniach 9-11 maja 2014 r., objęli Marszałek Województwa Podkarpackiego, pan Władysław Ortyl oraz Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Aleksander Bobko. Partnerami zagranicznymi są renomowany Instytut Języka Niemieckiego w Mannheim (IDS) oraz Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Kraju Saary z Niemiec. Konferencja odbędzie się dzięki wsparciu: Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, DAAD oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie: www.sgp.edu.pl