drukuj
Kalendarium

Tajny oręż czy ofiary zimnej wojny? Emigracje polityczne z Europy Środkowej i Wschodniej

13 listopada 2008 - 15 listopada 2008 Lublin

XX wiek, targany światowymi wojnami, będący sceną rywalizacji świata demokracji ze światem totalitaryzmów, przyniósł jedne z największych w historii migracje, w dużej mierze dyktowane motywami politycznymi. Szczególnie mocno dotknęły one Europę Środkowo-Wschodnią, gdzie w latach 1939–1946 w migracjach przymusowych wzięło udział ok. 30 milionów osób, z czego ogromna część zdecydowała się po zakończeniu II wojny światowej pozostać poza swoimi krajami rodzinnymi. Długoletnie rządy komunistyczne w Europie Środkowo-Wschodniej sprawiały, że po kolejnych kryzysach politycznych na Zachód przedostawały się nowe fale emigrantów. Z drugiej strony wielu uchodźców nie wytrzymywało warunków wygnania i decydowało się na powrót. Wykorzystanie tych zjawisk stało się ważnym elementem zimnowojennej rozgrywki.

Otwarcie archiwów tajnych służb państw komunistycznych w latach 90. ubiegłego wieku przyniosło przełom także w badaniach nad dziejami emigracji środkowoeuropejskiej. Dlatego właśnie działania komunistycznych aparatów bezpieczeństwa skierowane przeciwko emigrantom będą centralnym zagadnieniem  międzynarodowej konferencji. Obrady będą prowadzone w języku angielskim, niemieckim i polskim z tłumaczeniem symultanicznym. Całość konferencji zostanie podzielona na 4 bloki.

Wzory sowieckie i dyrektywy z Moskwy – działania prowadzone przeciwko i z użyciem emigracji rosyjskiej na Zachodzie (przed II wojną światową, w czasie wojny i po wojnie).

Przegląd struktur państwowych i struktur aparatów bezpieczeństwa zaangażowanych w działania przeciwko emigracjom z republik sowieckich (państwa bałtyckie, Białoruś, Ukraina), Polski, Niemiec Wschodnich, Czechosłowacji, Węgier, Jugosławii, Rumunii i Bułgarii.

Studia przypadków – państwa komunistyczne i ich działalność przeciwko poszczególnym emigracjom na Zachodzie (polskiej, czeskiej, słowackiej, węgierskiej itp.); instytucjom i organizacjom zrzeszającym emigrantów (rządom i reprezentacjom emigracyjnym; centrom życia społecznego i kulturalnego emigracji; międzynarodówkom – chrześcijańsko-demokratycznej, socjalistycznej, ludowej, liberalnej; rozgłośni Radia Wolna Europa itd.); także operacje specjalne oraz gry operacyjne przeciwko poszczególnym osobom, metody działania itd.

miejsce: Lublin | termin: 13.-15.11.| program