drukuj
Kalendarium

Ta granica bez granicy

8 lipca 2016 - 10 lipca 2016 Słubice/Frankfurt nad Odrą, ul. Kościuszki 1, 69-100 Słubice

8 lipca podczas uroczystej inauguracji Święta Hanzy, zaprezentujemy artystyczną wizję podkreślającą 25 rocznicy traktatu o stosunkach dobrosąsiedzkich. Performance na moście jest także próbą połączenia na nowo obu miast, integracji mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą. Próbę podjęcia tematu i pokazania stosunków między Polakami a Niemcami, podjęły 2 organizacje pozarządowe – Fundacja Dobro Kultury ze Słubic oraz Stowarzyszenie Depot 2004 e.V. z Frankfurtu nad Odrą. Na przygotowanie przedsięwzięcia otrzymały środki z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach linii projektowej 25 x 25. Symbolem podkreślenia istnienia dwumiasta będzie połączenie koguta i śledzia w jednym tańcu. Owocem będzie KOGUŚLEDŹ, jako symbol nowych stosunków słubicko-frankfurckich (polsko-niemieckich). Na moście łączącym Słubice i Frankfurt zaprezentujemy performance dotyczący stosunków na pograniczu. Grupa artystów-amatorów zaprezentuje wariacje taneczne na rzece i moście oraz polsko-niemiecką piosenkę, przygotowaną przez artystów słubickich i frankfurckich. Oprócz tego wydarzenia, artyści skupieni wokół projektu przedstawią kilka atrakcji artystycznych po obu stronach Odry. Pokazy odbędą się w dniach 7, 9 i 10 lipca.

Podsumowanie projektu:

8 lipca podczas uroczystej inauguracji Święta Hanzy, grupa polskich i niemieckich artystów zaprezentowała artystyczną wizję podkreślającą 25 rocznicę traktatu o stosunkach dobrosąsiedzkich. Performance na moście był także próbą połączenia na nowo obu miast, integracji mieszkańców Słubic i Frankfurtu nad Odrą – mówi Marzena Słodownik z Fundacji Dobro Kultury, koordynatorka projektu „KOGUŚLEDŹ”.

Projekt to podsumowanie 25 lat współpracy na pograniczu Słubic i Frankfurtu w obszarze kulturowym i artystycznym. W ramach przedsięwzięcia powstał splot polsko-niemieckich wydarzeń artystycznych, uświetniających 25-lecie stosunków dobrosąsiedzkich. Inspiracją stały się nazwy miast, położenie geograficzne, historia, herby, tradycje, zmieniające się w ostatnich 25 latach relacje oraz stereotypy, które towarzyszą naszym narodom od stuleci.

Narodził się KOGUŚLEDŹ

Próbę podjęcia tematu i pokazania stosunków między Polakami a Niemcami, podjęły 2 organizacje pozarządowe – Fundacja Dobro Kultury ze Słubic oraz Stowarzyszenie Depot 2004 e.V. z Frankfurtu nad Odrą. Na przygotowanie przedsięwzięcia otrzymały środki z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach linii projektowej 25 x 25.

Wszystko zainspirowane zostało historią, współczesnością i wizją przyszłości. Po moście łączącym Słubice i Frankfurt płynęła rzeka, na której artyści zbudowali most. Rzeka żyła i reagowała żywiołowo na wydarzenia historyczne, zaszłości, cienie teraźniejszości.  Symbolem podkreślenia istnienia dwumiasta był KOGUŚLEDŹ, jako symbol nowych stosunków słubicko-frankfurckich (polsko-niemieckich).

Mieszkańcy obu miast usłyszeli specjalnie na tę okazję przygotowaną polsko-niemiecką piosenkę, do której tekst napisał Henryk Lechelt, a muzykę skomponował Piotr Tamborski. Tłumaczeniem tekstu zajął się Bernard Sobański z Depot 2004 e.V. Utwór na moście wykonali Heike Matzer, Edyta Kręgiel oraz Piotr Tamborski.

Tanecznym krokiem

Wydarzenie na moście zapoczątkowało szereg występów młodych artystów. – Performance był przedsmakiem i wprowadzeniem mieszkańców w klimat tegorocznego święta Hanzy. Przygotowaliśmy bowiem kilka atrakcji na scenach dwumiasta – mówi M. Słodownik. – Najwięcej wzruszeń wywołało pojawiło się tancerzy w strojach ludowych pogranicza i zaprezentowanie tańców tradycyjnych oraz wspólny taniec z mieszkańcami. Dużym zaskoczeniem była też piosenka, która wykonana w obu językach, w szczególnym miejscu – na moście łączącym oba miasta – podkreśliła walory tego niezwykłego miejsca, Dwumiasta nad Odrą.

Artyści zaprezentowali się także podczas uroczystości we frankfurckim ratuszu, w ramach której burmistrzowie Tomasz Ciszewicz i dr Martin Wilke, wzorem lat ubiegłych powitali nowych mieszkańców Dwumiasta Słubice-Frankfurt.

Ta granica bez granicy

Hallo, cześć, Tchüss, wie geht’s, proszę, dziękuję

Tam praca, Geld, tu sklep, mijamy się, słowa opukując

Stare narracje, mapy, żale, wciąż z tyłu głowy szepczą

Bądź ignorancji nosicielem, wierny „historii” bądź.


Otwieram okno, drzwi, dociera do mnie – dziś jest dziś

Ten nowy dzień zapiszę JA, ten nowy dzień zapiszesz TY

Każdą godzinę, każdą myśl, cierpliwie obłaskawię

Przy stole z tobą usiąść chcę, i słuchać tylko, słuchać serc.

 

Refren

Tę granicę, bez granicy

Tworzą Frankfurt i Słubice

Skrawek ziemi, maleńki wszechświata kawałek

Tu sny, tu źródło stają się ciałem

Rzeka ukołysała niepokój

Czas – gniew przemienił na spokój

Ogień w nas – oświetla nie rani

Jesteśmy mostem poza horyzont

Jesteśmy alchemikami.

 

Odmienność tajemnicą jest, dającym życie deszczem

Miłość świadomością, pozazmysłowym oddechem

Zmieniamy miasto, miasto nas

Jak światło z cieniem, Ordnung z fantazją gra.

 

Wczoraj ma tysiąc lat, jesteśmy w ciągłym locie

Serca budują ściany, dach, na dachach tańczą dzieci

Pulsuje życie, jesteśmy życiem, jutro zaczyna się w nas

W erze Wodnika naszą baśń, Odra zaniesie w świat.