SZOPKA KRAKOWSKA Polska tradycja Bożonarodzeniowa w Muzeum Hetjens
25 listopada 2021 - 31 stycznia 2022 11.00-17.00 Düsseldorf, Schulstraße 4, 40213 Düsseldorf
Wystawa w Muzeum Ceramiki Hetjens w Düsseldorfie została zorganizowana przez: Muzeum Krakowa, Instytut Polski w Düsseldorfie i Muzeum Ceramiki Hetjens w Düsseldorfie. Jest ona nie tylko prezentacją 20 historycznych i współczesnych Szopek Krakowskich ze zbiorów Muzeum Krakowa, ale również opowieścią o ponad 200 letniej tradycji tego fascynującego rzemiosła, które w 2018 roku zostało oficjalnie wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wystawa jak również opowieścią o najbardziej znanych twórcach i rodach szopkarskich. Pośrednio tematem ekspozycji w Düsseldorfie staje się również miasto Kraków, gdyż w szopkach ukazana jest w bajkowy sposób architektura miasta wraz z postaciami z jego historii i legend.
Organizatorzy zapraszają w trakcie trwania wystawy na kuratorskie oprowadzania po wystawie, na warsztaty szopkarskie dla dzieci i dorosłych, które poprowadzi szopkarka z Krakowa oraz na tradycyjny koncert bożonarodzeniowy.
Tradycja szopek krakowskich narodziła się na początku XIX wieku w historycznej stolicy Polski, która ze swoimi licznymi zabytkami architektury stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla twórców szopek. Każda szopka jest miniaturową wersją zabytkowej architektury Krakowa i znajdują się w niej m.in. Kościół Mariacki, Wawel czy Sukiennice. Materiały wykorzystywane do budowy szopek to drewno, tektura oraz kolorowe pozłotka po czekoladkach. Skromna stajenka, z dzieciątkiem Jezus w żłobie, z którą kojarzymy szopki, jest prawie nieobecna w krakowskich szopkach. Krakowskie Szopki to kolorowe przystrojone złotem budowle, które mogą konkurować z każdym bajkowym zamkiem.
https://www.duesseldorf.de/hetjens
www.instytutpolski.pl/duesseldorf
https://muzeumkrakowa.pl/en
Files available for downloads