drukuj
Kalendarium

Skarbnica Wiedzy - DigiBib

1 stycznia 2017 - 2 listopada 2017 Gliwice, ul. Ks. Józefa Poniatowskiego 14

SKARBNICA WIEDZY o dziejach Żydów na Górnym Śląsku 24/01/2017 - 30/09/2017

Nic nie zastąpi zapachu starych druków, zakurzonych dokumentów, bibliotek z półkami uginającymi się pod ciężarem ksiąg. Niczym nie można zastąpić wypełniania rewersów czy wyczekiwania na kolejne tajemnicze druki zamówienie w archiwum. I wszyscy; historycy, fascynaci, czy przypadkowo buszujący w kartach historii poszukiwacze zgodzą się z tym.

Niestety czas nie jest dla nas łaskawy, a archiwa nie młodnieją i coraz częściej niedostępne są w swojej oryginalnej, antycznej formie. Sięgamy po nowe media, szczególnie internet, który staje się narzędziem pracy dając możliwości bezkresnej wirtualnej podróży po nieliczonych bibliotekach, archiwach, muzeach na całym świecie. W nowoczesnym świecie oczekujemy szybkiej obsługi i łatwego dostępu do informacji. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom poszukiwaczy historycznych zawiłości rozpoczynamy prace nad budową bazy wiedzy związaną z historią Żydów na Górnym Śląsku, rozpoczynamy prace nad „Skarbnicą wiedzy”.

Specjalnie dla specjalistów, koneserów czy amatorów zostanie zbudowany fundament do pozyskiwania wiedzy o Żydach z regionu. W Skarbnicy będą gromadzone archiwalne fotografie, dokumenty, stare mapy, czy tłumaczone obcojęzyczne, nieznane teksty. Organizatorzy zamierzają wypełnić tą biała kartę, jaką wciąż dla większości osób jest nieznajomość losów Żydów z Górnego Śląska.

Pragnąc zainteresować młodzież – tą trudną ale ważną historią Żydów – stworzą moduł edukacyjny do samodzielnego wzbogacania własnymi filmami, mapami, ścieżkami edukacyjnymi. Organizatorzy zamierzają zainspirować uczniów szkół, aby poznając historię skomplikowanej przeszłości regionu uwrażliwili się na różne tradycje, religie, kultury i ich koegzystencję. I choć korzystanie ze skarbnicy będzie mogło odbywać się z dowolnego miejsce na świecie (poprzez internet właśnie), wierzymy ze pamięć o historii, dziedzictwo kulturowe, zabytki, archiwa nie przeminą, a jedynie staną się jeszcze bardziej ważniejsze, potrzebne i bliższe nam w tym pędzącym świecie.

Skarbnica będzie zarówno bazą stacjonarną, dostępną w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, jak i udostępniona zostanie w rzeczywistości wirtualnej. Przekonani jesteśmy, że większość jej odbiorców zechce odwiedzić zabytkowy obiekt – dawny dom przedpogrzebowy – Beit Tahara – i w jego wnętrzu odkurzyć pamięć o tych wyblakłych kartach naszej europejskiej historii. Całość Skarbnicy wiedzy docelowo dostępna będzie w języku polskim, angielskim i niemieckim, aby jeszcze bardziej zacieśniać i niwelować granice dostępu do informacji.

Start projektu jesienią 2017 roku.
Partnerzy projektu: – Goethe-Institut – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej – Jüdisches Museum Westfalen – Schlesisches Museum zu Görlitz