Rozszerzanie Unii Europejskiej, czy pogłębianie sąsiedztwa?
16 maja 2025 - 16 maja 2025 11.20-15.30 Lublin, Ul. Głęboka 45
Konferencja jest inspirowana Prezydencją Polski w Radzie Unii Europejskiej i jej przewodnim hasłem "Bezpieczeństwo, Europo". Przedmiotem dyskusji będą strategiczne priorytety i dylematy polityki UE wobec zewnętrznego środowiska w warunkach przyspieszenia zmian przestrzeni geopolitycznej Europy i globu, z koncentracją na politykach rozszerzenia i sąsiedztwa. Obie te polityki UE, jedna "przyciągająca", druga "przybliżająca" państwa w obecnym kontekście geopolitycznym, wywołują dyskusję na temat strategicznych celów i skuteczności działania. Tym bardziej, że w kilku państwach objętych tymi politykami pogłębia się destabilizacja polityczna i ekonomiczna. Obszar sąsiedztwa stał się mniej stabilny i przewidywalny w kontekście wojny w Ukrainie oraz licznych ożywionych konfliktów i zagrożeń dla bezpieczeństwa w południowym sąsiedztwie. O ile dążenie do pokoju w Ukrainie i przyciągnięcie państw bałkańskich objętych polityką rozszerzenia oznacza wyzwanie dla bezpieczeństwa militarno-politycznego, to basen Morza Śródziemnego generuje liczne problemy, których rozwiązanie jest kluczowe dla bezpieczeństwa społeczno-gospodarczego i ekologicznego Europy.
Prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej rozpoczęła się w trudnym kontekście międzynarodowym, słusznie podkreślając zagrożenia dla bezpieczeństwa państw i społeczeństw UE oraz bliższego i dalszego sąsiedztwa. Wydarzenie to zgromadzi liderów politycznych z UE i partnerów, przedstawicieli instytucji UE, partnerów międzynarodowych, przedstawicieli środowiska akademickiego i organizacji społeczeństwa obywatelskiego w celu diagnozowania sytuacji i formułowania rekomendacji politycznego działania.
Konferencja jest organizowana przy wsparciu MSZ. Konferencja jest realizowana w ramach projektu "Rozszerzenie Unii Europejskiej czy pogłębione sąsiedztwo?" (nr 00089/2025/AJ). Projekt jest realizowany przez Instytut Stosunków Międzynarodowych wraz z Centrum Dokumentacji Europejskiej UMCS oraz Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej. Partnerem jest: DGAP (German Council on Foreign Relations). Kierownikiem projektu jest dr hab. Katarzyna Stachurska-Szczesiak, prof. UMCS, kierownik Centrum Dokumentacji Europejskiej UMCS.
Konferencja została objęta patronatem Prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Files available for downloads