drukuj
Kalendarium

Reformacja i tolerancja. Jednośc w różnorodności?

17 października 2013 - 18 października 2013 Wschowa - Leszno, Pl. Zamkowy 7, Wschowa / ul. G. Narutowicza 31, Leszno

Już po raz siódmy na zaproszenie Stowarzyszenia Czas A.R.T., wspartego w tym roku przez Pełnomocnika Rządu RFN ds. Kultury i Mediów, Muzeum Okręgowego w Lesznie oraz Zakład Sztuki Renesansu i Reformacji Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, do Wschowy i Leszna przybyli naukowcy reprezentujący środowiska uniwersyteckie i muzealne, by w dniach 17 i 18 X br. wspólnie obradować nad dziedzictwem ziemi wschowskiej.

Tegoroczna konferencja, przebiegająca pod hasłem "Reformacja i tolerancja. Jedność w różnorodności? Współistnienie różnych wyznań na ziemi wschowskiej", miała charakter wyjątkowy, bo po raz pierwszy swym zasięgiem objęła nie tylko naukowców z Polski ale także z zagranicy: Niemiec oraz Czech.

Obrady w pierwszym dniu toczyły się we Wschowie, na zamku królewskim. Otworzyła je główna organizatorka i pomysłodawczyni konferencji Marta Małkus. Po przywitaniu licznie przybyłych gości oraz przedstawicieli władz samorządowych przystąpiono do wygłaszania referatów. Moderatorami sesji byli: prof. dr hab. Krzysztof Gładkowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz dr hab., profesor nadzwyczajny Jacek Wójcicki z Instytutu Badań Literackich PAN.

Swoistym zamknięciem obrad pierwszego dnia była promocja kolejnej już książki wydanej przez Stowarzyszenie Czas A.R.T., będącej pokłosiem konferencji zorganizowanej w 2011 r., pt. "Kultura radości na ziemi wschowskiej. Obraz uroczystości, jubileuszy, wizyt gości, świąt".

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od wyjazdu badawczego do Osowej Sieni, mającego na celu poznanie walorów gotyckiego kościoła parafialnego pod wezwaniem śś. Fabiana i Sebastiana oraz renesansowych płyt epitafijnych rodziny Ossowskich z XVI w.

Obrady tego dnia kontynuowano w siedzibie Muzeum Okręgowego w Lesznie. Moderatorem poszczególnych sesji był prof. dr hab. Jan Harasimowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, który od lat wspiera wiedzą i doświadczeniem organizatorów.

Wygłoszone podczas dwudniowych obrad referaty ukazały bogactwo zagadnień czekających na wnikliwą refleksję naukową. Wyłonił się wyraźniejszy obraz znaczenia ziemi wschowskiej w przeszłości. Ten najmniejszy samorządny kawałek Wielkopolski stanowił swoisty most łączący Śląsk i teren Pomorza. Pogranicza stanowią swoiste bramy do "innego" świata, a ich mieszkańców, jak nigdzie indziej, cechuje postawa otwartości i zrozumienia odmienności oraz pewien instynkt nowoczesności. Obszar taki tworzyła historyczna ziemia wschowska. Część z referatów, zaprezentowana podczas konferencji, zostanie, tradycyjnie już opublikowana w pokonferencyjnej książce.

Organizatorów cieszy rosnące zainteresowanie obradami nie tylko ze strony badaczy, ale nade wszystko mieszkańców Wschowy, Leszna i całego obszaru pogranicza wielkopolsko-śląskiego.

Nad konferencją patronat honorowy objął: 
Wojewoda Lubuski - Jerzy Ostrouch 
Marszałek Województwa Lubuskiego - Elżbieta Polak 
Starosta Powiatu Wschowskiego - Marek Boryczka 
Prezydent Leszna - Tomasz Malepszy 
Burmistrz Miasta i Gminy Wschowa - Krzysztof Grabka 

Projekt współfinansowany:
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
Powiat Wschowa
Gmina Wschowa
Miasto Leszno 

 


Files available for download