drukuj
Kalendarium

Przyjacielsko-obojętnie – Rosjanie o Polsce i Niemczech

27 czerwca 2012 - 27 czerwca 2012 Warszawa

Obraz Polski i Polaków w Rosji jest neutralny bądź umiarkowanie pozytywny, a negatywne opinie formułuje wyraźna mniejszość badanych. Jednocześnie rosyjski wizerunek Niemiec i Niemców jest zdecydowanie lepszy niż Polski i Polaków – pokazują wyniki sondażu ISP „Ludzie – historia – polityka. Polska i Niemcy w oczach Rosjan” zrealizowanego w kooperacji z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.  Wyniki przedstawiono 27 czerwca w Warszawie.

– Główne skojarzenia, jakie Rosjanie mają z Polską, wcale nie są powiązane z historią czy polityką. Rosjanom kojarzymy się z ładnymi krajobrazami czy jako bratni, miły naród – komentuje wyniki sondażu dr Jacek Kucharczyk, prezes ISP. Okazuje się, że ponad połowa Rosjan nie odczuwa wobec Polaków ani sympatii ani niechęci, a grupa osób deklarujących sympatię niemal trzykrotnie przeważa grupę tych, którzy darzą Polaków niechęcią.

Rosjanie akceptują Polaków w różnych rolach społecznych – najchętniej w charakterze turystów (89%), ale nie mieliby nic przeciwko, gdyby osoba z Polski była ich sąsiadem (66%), współpracownikiem w firmie (64%), bliskim przyjacielem (61%), zięciem/synową (49%). Co ciekawe, Polacy cieszą się w oczach Rosjan mniejszą sympatią niż Niemcy, mimo że ci ostatni kojarzą się Rosjanom przede wszystkim z historią (II wojna światowa).

– „Przyjacielsko-obojętne” – tak można określić nastawienie Rosjan do Polaków, a to oznacza, że konieczna jest kampania wizerunkowa na rzecz Polski, skierowana do rosyjskiej młodzieży – uważa dr Albrecht Lempp, dyrektor i członek zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Według sondażu prawie połowa Rosjan twierdzi, że w historii stosunków Polski i Rosji były takie wydarzenia w związku z którymi Polska powinna się czuć winna wobec Rosji. – Główne pretensje dotyczą obwiniania przez niektórych polskich polityków Rosji za katastrofę smoleńską, a także brak wdzięczności za wyzwolenie Polski przez Armię Czerwoną w 1945 roku – wymienia dr Agnieszka Łada, analityk ISP. A czy Rosja powinna czuć się za coś winna wobec Polski? 44 % ankietowanych Rosjan uważa, że nie.

– To pokazuje jak bardzo Polska jest nadal krajem nieznanym w Rosji i jak jej postrzeganie warunkowane jest przez różne resentymenty – komentuje dr Andrzej Grajewski, współprzewodniczący Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Mimo tego, zdaniem prawie połowy ankietowanych (45%) poprawa stosunków zależy przede wszystkim od regularnych spotkań rosyjskich i polskich polityków oraz wspólnego omawiania spraw ważnych dla obu narodów. Pozytywny wpływ miałby również rozwój współpracy kulturalnej i naukowej pomiędzy państwami (33%). – To pokazuje, że zdaniem Rosjan relacje polsko-rosyjskie powinny koncentrować się przede wszystkim na teraźniejszości. Politycy powinni sobie wziąć to do serca – podsumowuje dr Agnieszka Łada.

raport w wersji mobilnej epub

Sondaż Instytutu Spraw Publicznych został przeprowadzony w dniach 11-21 listopada 2011 roku przez Centrum Lewada na reprezentatywnej grupie 1591 pełnoletnich mieszkańców Rosji. Projekt zrealizowano w kooperacji z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej i dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Komentarzy do wyników badań udzielają:

dr Jacek Kucharczyk, Prezes Zarządu Instytutu Spraw Publicznych, tel. + 48 22 556 42 61
dr Agnieszka Łada, Kierownik Programu Europejskiego Instytutu Spraw Publicznych, tel. + 48 604 828 240, agnieszka.lada@isp.org.pl

Kontakt dla mediów: Aleksandra Murawska, tel. + 48 504 263 458, aleksandra.murawska@isp.org.pl

Co: sondaż ISP „Ludzie – historia – polityka. Polska i Niemcy w oczach Rosjan”
Gdzie: Warszawa
Kiedy: 27 czerwca 2012 r.

Files to download