drukuj
Kalendarium

Przygody Księcia Achmeda

30 lipca 2009 - 30 lipca 2009 Wrocław

”Przygody księcia Achmeda” są efektem trwającej trzy lata pracy zespołowej. Lotte Reiniger stworzyła scenopis obrazkowy, wycinała postacie i tło, planowała ruchy figur. W pracy asystowali jej Alexander Kardan i Walter Türck. Jej mąż, Carl Koch, przejął kierownictwo produkcji i zajmował się jej stroną techniczną, twórcą walk demonów z Wawak był eksperymentator Walther Ruttmann, zaś rozkołysane fale podczas sztormu, z którym walczy uciekający Aladyn, to dzieło Bertholda Bartoscha.

Krytyki po premierze filmu, w maju roku 1926, odzwierciedlają reakcję publiczności na nieznaną dotychczas stylistykę kina. W „Filmkurier“ z 3 maja 1926 roku czytamy na przykład: „Nie jesteśmy przyzwyczajeni do animacji sylwetkowej w kinie. Tak więc początkowo film nieco męczy. Potem jednak wciąga i zachwyca coraz bardziej, zachwyca i pogrąża w zadumie“. Gazeta „Vorwärts“ z 9 maja 1926 roku stwierdza natomiast: „Kiedy pomyśleć, że każda z tych postaci musi mieć ruchome stawy… można sobie wyobrazić, jakiego cudu dokonano. Ale technika to nie wszystko, najistotniejszy jest fakt, iż w tym filmie w fenomenalny sposób odrodził się duch baśni i na nowo powstał nie tylko świat orientalnych cudów i bajkowych zdarzeń. Zapoczątkował on również wzorowany na tureckich i japońskich przykładach nowy kierunek sztuki wycinankowej (sylwetkowej).”

"Przygody księcia Achmeda” odrestaurowano w roku 1989 w Niemieckim Muzeum Filmu we Frankfurcie przy pomocy londyńskiego producenta filmowego, Louisa Hagena /Primrose Productions/, którego ojciec w latach dwudziestych założył „Comenius-Film Berlin“ i sfinansował trzyletnią pracę nad filmem ”Przygody księcia Achmeda”. W celu utworzenia kopii filmu na taśmie 16 mm zrekonstruowano zaginione gotyckie napisy, dokonano transkrypcji na obecną pisownię i wykonano nową wersję w kolorze, stosując się do zachowanych zaleceń Lotte Reiniger.

miejsce: Wrocław | termin: 30.7 | link