drukuj
Kalendarium

Promocja katalogu "Recall"

11 czerwca 2014 - 13 czerwca 2014 Zielona Góra, Al. Niepodległości 15

W najbliższych dniach odbędą się dwa spotkania promocyjne katalogu dokumentującego projekt artystyczny pt. „Recall”, wydanego przez Muzeum Ziemi Lubuskiej wraz z Biurem Wystaw Artystycznych w Zielonej Górze: 11-12 czerwca 2014 r. w Instytucie Zachodnim w Poznaniu podczas konferencji międzynarodowej pn. „Kultura i polityka kulturalna w Polsce i w Niemczech po przełomie 1989 r. Bilans, debaty, perspektywy” organizowanej przez Instytut Zachodni wraz z Kulturpolitische Gesellschaft e.V.

13 czerwca 2014 r. w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze o godz. 17.00. Spotkaniu towarzyszyć będzie recital fortepianowy amerykańskiego jazzmanna, Louisa Durry. Projekt „Recall” jest efektem współpracy artystów pochodzących z Polski, a obecnie żyjących w Nowym Jorku i Berlinie, Moniki Weiss i Rolanda Schefferskiego. Przybrał on formę dwóch indywidualnych wystaw przygotowanych przez Galerię BWA i Muzeum Ziemi Lubuskiej w dniach 15.06.-08.07.2012 r.: „Z życia Europejczyków” Schefferskiego oraz „Całuny” Weiss. Roland Schefferski stworzył swoją instalację pod wpływem inspiracji zbiorem szklanych przezroczy znajdujących się obecnie w kolekcji MZL, powstałych na pocz. XX w., pochodzących ze zbiorów Berlińskiej Gminy Żydowskiej. Ich motywami są m.in. portrety, pejzaże, architektura żydowska, dzieła sztuki i zabytki z różnych okresów historii sztuki. Z kolei Monika Weiss stworzyła swój projekt publiczny oraz film skupiając się na tematyce związanej z byłym obozem pracy przymusowej dla kobiet (później obozem koncentracyjnym), stworzonym przy Deutsche Wollenwaren Manufaktur AG w dawnym Gruenbergu.

W katalogu, oprócz dokumentacji fotograficznej obu wystaw, pojawiają się teksty kuratorów: Leszka Kani i Wojciecha Kozłowskiego, jak również trzech autorów zagranicznych: - „Brakujący obraz: Pamięć kulturowa w artystycznych strategiach Rolanda Schefferskiego” dr. Axela Feussa – niezależnego niemieckiego kuratora i publicysty, wcześniej kuratora wystaw Muzeum Historycznego w Berlinie, zastępcy dyrektora oraz dyrektora ds. naukowych w Museum Ostdeutsche Galerie w Ratyzbonie, następnie dyrektora Altonaer Museum w Hamburgu; - „Język lamentu Moniki Weiss: historia, pamięć i ciało” Julii P. Herzberg, historyka sztuki, kuratora, wykładowcy oraz autorki tekstów krytycznych publikowanych w USA, Ameryce Południowej, oraz w Europie, mieszka i pracuje w Nowym Jorku, obecnie kurator w Patricia & Phillip Frost Art Museum (Florida University, Miami, USA); - „Obrazy pewnego muzeum: Berlińskie Muzeum Żydowskie (w latach 1933-1938) w zwierciadle diapozytywów” Jakoba Huebnera – absolwenta kulturoznawstwa i historii na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie, współpracującego Fundacją Nowa Synagoga Centrum Judaicum w Berlinie w oraz z Niemieckim Archiwum Związkowym; autora wielu publikacji poświęconych tematyce historycznej, dotyczących stosunków niemiecko-żydowskich.

Partnerem projektu jest Stiftung Neue Synagoge Berlin – Centrum Judaicum

Katalog wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polski-Niemieckiej

Fotorelacja z wernisażu: http://www.mzl.zgora.pl/index.php?url=Schefferski http://bwazg.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1455&Itemid=59

Files available for downloads