drukuj
Kalendarium

Pomyśleć Europę od nowa 4. Kryzys. Europejska solidarność czy nowy podział?

7 października 2009 - 7 października 2009 Warszawa

Największy od dziesięcioleci kryzys ekonomiczny zachwiał gospodarką Europy. Czy struktura współpracy europejskiej okazuje się odporna na takie wstrząsy? Czy Unia Europejska zdaje egzamin z kryzysu? Czy daje swoim członkom oczekiwane wsparcie i poczucie solidarności czy pozostaje im jedynie borykać się z kłopotami finansowymi na własną rękę? Dlaczego niektórych kryzys dotknął dotkliwiej niż innych? Co dalej? Czy najgorsze już minęło czy też należy zachować czujność? O swoich doświadczeniach, przemyśleniach i prognozach dyskutują:

PROF. MAREK BELKA (ur. 1950 w Łodzi) profesor nauk ekonomicznych, polityk, dwukrotny wicepremier i minister finansów, od maja 2004 do października 2005 premier Polski. Od stycznia 2009 dyrektor Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie. Absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Studiował też na amerykańskich uniwersytetach Chicago i Columbia. 1993-97 dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, w którym pracował od 1986 roku. 1990-1996 doradca i konsultant w Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Przekształceń Własnościowych i Centralnym Urzędzie Planowania. 1990-1996 konsultant Banku Światowego, 1994-1996 wiceprzewodniczący Rady Strategii Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów. 1997 minister finansów. 1998-2001 szef doradców prezydenta RP. W wyborach do Sejmu 2001 startował z ramienia SLD. 2001-02 wicepremier i minister finansów w rządzie L. Millera. 2003 szef koalicyjnej Rady Koordynacji Międzynarodowej w Iraku. 2003-2004 dyrektor ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych w Iraku. 2005 sekretarz wykonawczy Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy (UNECE). Autor książek o problemach makro-ekonomicznych, teorii pieniądza i polityki pieniężnej, a także polityki antyinflacyjnej w krajach rozwijających się.

PROF. MICHAEL CHRISTOPHER BURDA (ur. 1959 w Nowym Orleanie, USA) amerykański makroekonomista, profesor nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, wraz z Charlesem Wyploszem autor znanego podręcznika uniwersyteckiego pt. „Makroekonomia.” (oryg. „Macroeconomics: A European Text.”, Oxford University Press, pięć wydań w dwunastu językach). Studiował ekonomię na Uniwersytecie Harvarda i w Getyndze. Od 1993 roku dyrektor Instytutu Teorii Ekonomicznych II i od 1997 profesor gościnny w European School of Managment and Technology. Wykładał w Berkeley i w INSEAD. Laureat prestiżowej Nagrody im. Gossena, przyznawanej przez niemieckie Stowarzyszenie na rzecz Polityki Socjalnej. Członek Centre for Economic Policy Research (CEPR), Institut zur Zukunft der Arbeit (IZA) i European Economic Association. W zakres jego badań wchodzi makroekonomia, ekonomika rynku pracy i integracja europejska.

JAN CIEŃSKI (ur. 1965 w RPA), korespondent „Financial Times” w Polsce, Czechach i na Słowacji. Przed objęciem funkcji szefa warszawskiego biura „Financial Times” w 2003, przez pięć lat szef biura kanadyjskiej gazety „National Post” w Waszyngtonie. Wcześniej pracował jako free-lancer w Uzbekistanie, w Moskwie dla Deutsche Presse Agentur i w Stanach Zjednoczonych dla „Associated Press”. W „Associated Press” redaktor i dziennikarz biznesowy. Jako dziennikarz debiutował w 1989 roku w Polsce, pracując dla agencji UPI, pisząc między innymi o początkach procesu demokratyzacji. Ukończył wydział ekonomii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Toronto.

Prowadzenie: JACEK ŻAKOWSKI (ur. 1957 w Warszawie) dziennikarz i publicysta, obecnie związany z tygodnikiem „POLITYKA”. Kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie. Prowadzący piątkowe wydanie audycji „Poranek w Radiu TOK FM.” Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, pierwszy prezes Polskiej Agencji Informacyjnej. Twórca programów telewizyjnych, m.in. „Tok-Szok” i „Tok2Szok” (z Piotrem Najsztubem) oraz „Summa zdarzeń według Jacka Żakowskiego”. Autor książek, m.in. „Rok 1989 – Bronisław Geremek opowiada, Jacek Żakowski pyta”, „Między Panem a Plebanem” (z A. Michnikiem i ks. J. Tischnerem), „Anty-TINA. Rozmowy o lepszym świecie, myśleniu i życiu”, „Koniec”, „Nauczka”. Laureat licznych nagród, m.in. dwóch „Wiktorów”, zdobywca tytułu „Dziennikarz Roku 1997”.

Pomyśleć Europę od nowa to cykl międzynarodowych dyskusji na temat przełomowych okresów w historii Europy 1939 - 1989 - 2009.
Organizatorzy debaty:  Fundacja Konrada Adenauera, Goethe-Institut w Warszawie
Partnerzy: Gazeta Wyborcza, Uniwersytet Warszawski, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

miejsce: Warszawa, Uniwersytet Warszawski, dawny BUW | termin: 07.10