drukuj
Kalendarium

POMIĘDZY / DAZWISCHEN Kraków – Norymberga

4 czerwca 2011 - 8 lipca 2011 Kraków

Kraków i Norymbergę łączą od ponad 30 lat kontakty partnerskie, których przykładem jest długoletnią współpraca pomiędzy Akademiami Sztuk Pięknych w obu miastach. Studenci tych uczelni od dawna biorą udział w wymianie, podczas której spędzają semestr studiując na partnerskiej uczelni. Nawiązane kontakty z wykładowcami i kolegami ze studiów zaowocowały nie tylko możliwościami zademonstrowania własnej twórczości w nowym środowisku, ale także przyjaźniami i bliską współpracą, w efekcie której narodził się pomysł przygotowania wspólnej wystawy i zaprezentowania jej w Krakowie i Norymberdze.

Obszar, w którym realizowany jest projekt, został po części mimowolnie wyznaczony przez samych artystów i ich prace. To mieszkańcy Krakowa i Norymbergii, Polacy i Niemcy, przedstawiciele młodego pokolenia, które wyrastało czerpiąc z tych samych doświadczeń kulturowych. Mają takie same zainteresowania, oglądają te same filmy, słuchają tej samej muzyki czy czytają podobne książki. Noszą ubrania tych samych marek, jeżdżą w podobne miejsca na wakacje... Czerpią z globalnego świata, nie dzieląc się na „lepszych” i „gorszych”, „zachodnich” i „wschodnich”.

Pracując na koncepcja projektu, jego twórcy chcieli pokazać takie relacje polsko- niemieckich, które nie skupiają się na badaniu i analizowaniu przeszłości i nie są naznaczone przez polityczne wydarzenia kreowane i opisywane w mediach. Pragną skupić się na opowiedzeniu indywidualnych historii, opisaniu prywatnych doświadczeń w kontakcie z sąsiednim krajem, ponieważ każdy ich wyjazd do Polski czy Niemiec łączy się z innym rodzajem patrzenia na otaczającą rzeczywistość, z odczuwaniem, na które składają się różne czynniki: obserwacje miasta i jego mieszkańców, kontakty z nowymi ludźmi, innym językiem czy stylem życia. Celem tego krakowsko-norymberskiego przedsięwzięcia nie jest jednak wyodrębnienie wyraźnych różnic, dookreślenie tego, co typowo „niemieckie” i tego, co typowo „polskie”. Nie chodzi również o kolejne prze-pracowanie niewygodnych tematów, dochodzenie do porozumienia i wspólnej akceptacji, nie chodzi też o szukanie naznaczonych miejsc, a raczej dostrzeżenie, że istnieją takie, które zostały stworzone od zera, na neutralnym gruncie.

Kurator projektu: Paulina Olszewska

Organizatorzy: Dom Norymberski, Urząd Miasta Norymbergi, Dom Krakowski

Wystawę zrealizowano dzięki wsparciu: Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej

miejsce: Kraków | termin: 4.6 - 8.7.2011