drukuj
Kalendarium

Orientacja seksualna jako przyczyna dyskryminacji: potrzeba regulacji w Niemczech i w Polsce?

23 października 2015 - 24 października 2015 Warszawa, Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, ul. Nowy Świat 72

Przedmiotem projektu jest dokonanie oceny prawnoporównawczej, czy i jak udaje się w Niemczech i w Polsce zrealizować w strukturach państwa i społeczeństwa zakaz dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.

Należy zauważyć, iż mimo, że oba państwa związane są tymi samymi standardami międzynarodowymi, podejście do tematu w obu krajach wykazuje znaczące różnice. Z uwagi na to, że europejskie prawo antydyskryminacyjne nie narusza krajowych przepisów o stanie cywilnym, odmowa wprowadzenia do porządku prawnego związków partnerskich w zinstytucjonalizowanej formie nie prowadzi sama w sobie do dyskryminacji par tej samej płci. Jednakże trzeba zauważyć, że większość krajów UE wprowadziła do systemu prawnego rejestrowane związki partnerskie, a ponadto coraz więcej państw rozszerza pojęcie małżeństwa o związek osób tej samej płci.

Projekt analizuje ten proces i odpowiada na pytanie, czy i jak Polska i Niemcy wypełniają standardy międzynarodowe, oraz czy regulacja ustawowa stanowi jedyną i konieczną formę likwidacji deficytów. Jednocześnie projekt ma przyczynić się do rzeczowego podejścia do tematu będącego przedmiotem często emocjonalnej dyskusji i uczynienia z niego zwykłego przedmiotu naukowej analizy i debaty publicznej. Konferencja odbywająca się w dniach 23. i 24. października 2015 r. w Polskiej Akademii Nauk (Instytut Nauk Prawnych PAN) w Warszawie ma służyć wymianie poglądów między polskimi i niemieckimi naukowcami, władzą publiczną i społeczeństwem na temat przyszłego ukształtowania prawa antydyskryminacyjnego w powiązaniu z orientacją seksualną. W tym celu analizie interdyscyplinarnej poddane zostaną medyczno-psychologiczne podstawy tej tematyki oraz międzynarodowe regulacje prawne. Polski Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawi, w zakresie omawianej tematyki, praktykę z punktu widzenia praw człowieka.

Na tej podstawie porównany zostanie polski i niemiecki porządek prawny w wybranych kluczowych dziedzinach i znalezione odpowiedzi na postawione pytania, w szczególności na pytanie o konieczność zmian konstytucyjnych. Wyniki opublikowane zostaną w pierwszym półroczu 2016 r. w publikacji pokonferencyjnej.