drukuj
Kalendarium

OPERCULUM - Looking for Heimat

15 stycznia 2014 - 16 stycznia 2014 18:00 Bytom, PAŃSTWOWA WYŻSZA SZKOŁA TEATRALNA w Krakowie WYDZIAŁ TEATRU TAŃCA ul. Piłsudskiego 24a 41-902 Bytom

EigenArten International: Operculum Looking for HEIMAT
Premiera: 19.07.2013, Monachium

Spektakl został stworzony przez zespół little:interference w składzie: Agnieszka Bednarz, Kim Bormann, Joanna Chułek, Kasia Gocał, Katarzyna Kania, Daniela Komędera, Jutta Kriegsmann, Krystian Łysoń, Marco Michel, Aneta Orlik, Karol Pruciak, Anna Schweiger, Linda Sollacher, Piotr Wach, Joanna Wydra Muzyka: Juan Klaus Obermayer
Charakteryzacja: Katharina Siebers

Spektakl jest efektem drugiej już z kolei współpracy pomiędzy studentami z krakowskiej PWST, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu oraz Bayerische Theaterakademie August Everding w Monachium, pod patronatem E:UTSA. Podczas dwuletniej już współpracy został powołany do życia kolektyw little:interference.

Pierwsza sztuka oparta na dziele i życiu Brunona Schulza, HEIMSUCHUNG / NAWIEDZENIE została wystawiona podczas licznych występów gościnnych i festiwali, m.in. we Freiburgu, Krakowie, Petersburgu i Miskolcu (Węgry). W marcu sztuka została wyróżniona przez Marszałka Województwa Śląskiego Złotą Maską za rok 2012.

Obecna produkcja wspierana jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Adama Mickiewicza i Richard Stury Stiftung.

Słowo Heimat nie ma swojego odpowiednika w języku polskim. Nie można go przetłumaczyć jako "ojczyzna’’ czy "strony rodzinne’’, jednak w najprostszym tłumaczeniu lawiruje ono w pobliżu tych znaczeń. Heimat w Niemczech jest pojęciem kontrowersyjnym, obciążonym historycznie i tandetnie przerysowanym przez media. Heimat to też utopia; Nieznana, wielowymiarowa, nieuchwytna, indywidualne dążenie człowieka do wewnętrznego "zawieszenia broni’’, zastanowienia się na temat poczucia obcości oraz identyfikowania się z czymś lub kimś. Ta rozbieżność znaczeń rozpoczęła polsko-niemiecką dyskusję na temat pojęcia i rozumienia Heimat. Spektakl Operculum: looking for Heimat jest jej efektem. Jest to cielesne poszukiwanie subiektywnego znaczenia Heimat.

Podobny wątek porusza Olga Tokarczuk, w swoich wielokrotnie nagradzanych powieściach "Bieguni’’ oraz "Dom dzienny, dom nocny’, których fragmenty wykorzystywane są w spektaklu. W tych, na pierwszy rzut oka, niezależnych od siebie opowieściach i oderwanych od siebie wątkach, pojęcie Heimat, rozpatrywane jest na nowo.



Cannot render http://www.youtube.com/watch?v=ty02AdQht0I