drukuj
Kalendarium

Obchody 65. rocznicy wymordowania romskich więźniów Zigeunerlager

2 sierpnia 2009 - 2 sierpnia 2009 Kraków, Oświęcim

2 sierpnia to Światowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Tego dnia od 1990 r. na terenie Zigeunerlager - obozu cygańskiego w Auschwitz-Birkenau, spotykają się rodziny ofiar. Przedstawiciele europejskich rządów, korpus dyplomatyczny, Romowie z 14 krajów zapowiedzieli przyjazd, a Filharmonia Krakowska przygotowuje uroczysty koncert z udziałem romskich solistów.

Po Żydach i Polakach Cyganie byli najliczniejszą grupą deportowaną do KL Auschwitz. Zwożono ich tam całymi rodzinami. Umierali od chorób - tyfus, biegunka głodowa, szkarlatyna, dyfteryt - i po eksperymentach doktora Mengele. W nocy z 2 na 3 sierpnia 2897 kobiet, mężczyzn i dzieci trafiło do komory gazowej nr V. Zigeunerlager przestał istnieć.

W KL Auschwitz zginęło 21 tys. Cyganów. Szacuje się, że w innych obozach, w gettach, w lasach okupowanej przez Niemców Europy dokonała się zagłada połowy romskiej populacji.

W tym roku przypada 65. rocznica likwidacji obozu cygańskiego. Dla Romów to symboliczna data. Pamięć o ofiarach stanowi ważny składnik ich kształtującej się narodowej tożsamości. Romska inteligencja, liderzy organizacji pozarządowych, rodziny pomordowanych pielgrzymują w sierpniu do muzeum w Auschwitz. Bo tam wśród 19 tablic upamiętniających ofiary jest tablica w języku romani. Tam od 2001 r. można oglądać ekspozycję o romskiej martyrologii. Tam są kamienie z inskrypcją: "Miejsce pamięci Romów obozu koncentracyjnego Oświęcim-Brzezinka".

miejsce: Kraków oraz Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu | termin: 2.8