drukuj
Kalendarium

Nachbarinnen – Sąsiadki w Berlinie

19 września 2013 - 12 października 2013

Projekt „Nachbarinnen - Sąsiadki” ma na celu promocję kobiet w sferze sztuki i jest formą nawiązania dialogu pomiędzy twórczyniami, środowiskami artystycznymi, instytucjami oraz wszystkimi zainteresowanymi współczesną sztuką polską i niemiecką. Do udziału w projekcie zaproszono dziewięć artystek z Gdańska i Berlina, tworzących w różnych dziedzinach sztuki, których edukacja artystyczna i twórczość kształtowały się przed 1989 rokiem: Beatę Ewę Białecką, Katarzynę Józefowicz, Teresę Klaman, Teresę Miszkin oraz  Brigitte Denecke, Rosike Jankó-Glage, Elli Graetz, Gisele Kurkhaus-Müller i Marianne Schröder.

Wystawa przygotowana przez Inselgalerie, Berlin, we współpracy z berlińskim stowarzyszeniem „Polki w Gosdpodarce i Kulturze t.z.” oraz gdyńskim stowarzyszeniem „Arteria”,  pokaże prace tych artystek wykonane w ramach projektu lub wybrane tematycznie z ich dorobku. Obrazy, grafiki, rzeźby zbudują barwny pejzaż – punkt wyjścia do refleksji, dyskusji i próby odpowiedzi na pytania: czy inaczej było i jest się kobietą – artystką w Berlinie a inaczej w Gdańsku? Czy życie i tworzenie w różnych warunkach społecznych, ekonomicznych i politycznych determinowały i determinują poruszane przez artystki tematy i sposoby ich realizacji? Wystawa pozwoli także porównać różne podejścia do transformacji polityczno-społecznej dojrzałych już twórczyń.

 „...To, co różni artystki z Gdańska i Berlina, mieści się w statusie kobiety artystki w obu krajach, w jej pozycji społecznej, określonej sytuacji ekonomicznej. Nie poszukują one jednej prawdy o Kobiecie, kładą raczej nacisk na ukazywanie bogactwa doświadczeń, analizowanie różnic i sprzeczności. Mają odmienne podejścia do twórczości artystycznej; dla jednej z nich to pokazywanie tego, co ukryte, dla innej – ogarnianie codzienności, mozolna praca, a dla kolejnej – wyrażanie siebie i swojego miejsca w świecie, poszukiwanie czy eksperymentowanie z różnymi materiałami oraz środkami wyrazu...” Małgorzata Ruszkowska, Anna Miler, fragment wstępu do katalogu wystawy


Inselgalerie
,  Torstrasse 207, 10115 Berlin
19 września 2013  - 12  października 2013
Godziny otwarcia:  wt – pt – od godz. 14.00 do 19.00, sob – od godz. 13.00 do 17.00
Wernisaż: 19 września 2013,  godz. 19.00

Panel dyskusyjny: 20 września 2013, godz. 19.00

Informacje o prezentowanych artystkach.

Teresa Klaman
urodziła się w 1948 roku w Gdańsku. W 1972 ukończyła Wydział Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku. Jest profesorem, prowadzi Pracownię Ceramiki Artystycznej na Wydziale Rzeźby ASP w Gdańsku. Prace z zakresu rzeźby rysunku i ceramiki prezentowała na 10 wystawach indywidualnych i około 100 zbiorowych w kraju i za granicą. Wielokrotnie uczestniczyła w sympozjach i plenerach ceramicznych i rzeźbiarskich. Jest dwukrotną stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki (1979, 1981), rządu fińskiego (1988) i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (1996), laureatką wielu nagród i wyróżnień. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii sztuki współczesnej w Gdańsku, Szczecinie, Orońsku, Berlinie, Norymberdze, w Wigierskim Parku Narodowym, w parkach Grunwaldu k. Monachium, Dusseldorfu, Bickenbach k. Darmstadt, Sopotu oraz Wiednia.

Teresa Miszkin
urodziła się w 1947 r. Gdańsku. Uzyskała dyplom w Pracowni Malarstwa profesora Władysława Jackiewicza w Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie Akademia Sztuk Pieknych) w Gdańsku. Jest profesorom, prowadzi II Pracownię Malarstwa na Wydziale Malarstwa ASP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem i fotografią. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, między innymi w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Paryżu, New Delhi i Sao Paolo. Jest wielokrotną stypendystką, laureatką licznych nagród. Jej prace znajdują się w ekspozycjach stałych muzeów i galerii sztuki współczesnej w Łodzi, Gdańsku, Krakowie, Szczecinie, Wrocławiu oraz w kolekcjach Biur Artystycznych w kraju i w kolekcjach prywatnych za granicą.

Katarzyna Józefowicz
urodziła się w 1959 roku w Lublinie. W latach 1981-1986 studiowała na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Autorka obiektów, instalacji i rysunków. Mieszka i pracuje w Gdańsku. Jest dziekanem Wydziału Rzeźby gdańskiej ASP, prowadzi tam także  Pracownię Rzeźby. Wystawy indywidualne jej prac odbywały się między innymi w Gdyni, Pekinie, Białymstoku, Gdańsku, Toruniu, Budapeszcie, Słubicach i kilkakrotnie w Warszawie. Brała udział w wystawach zbiorowych w Trójmieście, Warszawie, Brukseli, Jerozolimie, Ronneby, Newcastle, Duisburgu, Nowym Jorku, Berlinie, Sydney oraz Zurychu. Jest laureatką Paszportu "Polityki" z 2001 roku.

Beata Ewa Białecka
urodziła się w 1966 roku w Mikołowie. Ukończyła studia na Wydziale Malarstwa Sztalugowego ASP w Krakowie. Uzyskała dyplom w pracowni profesora Jerzego Nowosielskiego. Została nagrodzona złotą odznaką Primus Inter Pares ASP w Krakowie. Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki, Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska oraz trzykrotnie stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego. Jest laureatką wyróżnienia w Konkursie Malarstwa Współczesnego „Bielska Jesień”, Grand Prix MKiDN 6. Triennale Sacrum, Grand Prix MKiDN 21. Festiwalu Współczesnego Malarstwa Polskiego i „Nowych Tendencji w Malarstwie Polskim 2”. Była nominowana do Paszportu „Polityki” w kategorii Sztuki Wizualne oraz Sovereign European Art Prize. Jej prace znajdują się w kolekcjach w Houston, Pakościu, Lublinie, Freiburgu, Londynie i Bielsko-Białej. Brała udział w wystawach w kraju i za granicą (Szwecja, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Macedonia, Japonia, Stany Zjednoczone, Australia).

Elli Graetz
urodziła się w 1947 roku w Berlinie. W latach 1971-1976 studiowała w studium graficznym Wyższej Szkoły Sztuk (Kunsthochschule) w Berlinie, gdzie uzyskała dyplom. Zajmuje się grafiką, kolażem, tworzy książki o sztuce, obiekty i instalacje.Była laureatką stypendiów w Domu Artysty Lukas w Ahrenshoop, w Warsztacie Graficznym w Traklhaus w Salzburgu w Austrii oraz w Warsztacie Kulturalnym w zamku Haldenstein pod Chur w Szwajcarii. Brała udział w wystawach zbiorowych między innymi w Berlinie, Wiedniu, Kopenhadze i Łodzi. Jej prace znajdują się w posiadaniu Senatu Berlina, Okręgu Hesji Nadreńskiej i Brandenburgii, w zbiorach publicznych (zamek Beeskow), artystycznych fundacji oraz prywatnych.

Gisela Kurkhaus-Müller
urodziła się w 1938 roku w Koszalinie. Studiowała w Wyższej Szkole Grafiki i Sztuki Książki w Lipsku u Wolfganga Mattheuera. Jest wykładowczynią projektowania w Wyższej Szkole Zawodowej Reklamy i Tworzenia w Berlinie, malarką, graficzką, a także designerką i menadżerką projektów. Zainicjowała tzw. Berlińskie Salony. Brała udział w monograficznych i zbiorowych wystawach m.in. w Berlinie, Weimarze i Łodzi. Zaangażowana była i jest w projekty: Córy Renu – Córy Szprewy, Filozofki – Kochanki Mądrości, Powietrze. Światło. Rozkosz. Papier-mâché, Sztuka w Abonamencie, Berlińskie Salony. Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Państwowego Schwerin, Muzeum Kupferstichkabinett, Lutherhalle Wittenberg, Archiwum Sztuki Beeskow, w Komunalnym Zbiorze Sztuki Pankow, Artothek Berlin-Köpenick, zbiorach sztuki w Domu im. Willy Brandta.

Marianne Schröder
urodziła się w 1949 roku w Berlinie. Od 1980 roku pracuje w Warsztacie Druku w Domu Artysty Bethanien w Berlinie. W latach 1983-1984 była artyską-hospitantką w Zamku Wolfsburg. Brała udział w wymianach artystek i artystów w Niemczech i Szwajcarii. Jest członkinią Związku Artystów Wizualnych (Berufsverband Bildender Künstler) w Berlinie, Warsztatu Sztuki Treptov (Kunstwerkstatt Treptow e.V.) w Berlinie, Berlińskiej Inicjatywy Kobiet Xantypa, Nowego Towarzystwa Sztuki Wizualnej (Neue Gesellschaft für Bildende Kunst e.V.) w Berlinie oraz Europejskiej Akademii Kobiet EFAK. Wypowiada się w wielu dziedzinach sztuk wizualnych. Brała udział w wystawach monograficznych i grupowych między innymi w Berlinie, Salzburgu, Bonn, Essen i Łodzi.

Rosika Jankò-Glage
urodziła się w 1945 roku w Libercu (Reichenbergu) na terenie dzisiejszych Czech. W latach 1963-1965 uczęszczała do Szkoły Sztuki Wolnej i Stosowanej imienia Heinricha Zernacka. Od 1985 do 2005 prowadziła artystyczne kursy edukacyjne. Jest członkinią GEDOK Berlin, Związku Artystów Berlińskich (Verein Berliner Künstler), Europejskiej Akademii Kobiet EFAK. Brała udział w wystawach monograficznych i grupowych między innymi w Berlinie, Bonn i na Zamku w Lidzbarku. Jej obrazy znajdują się w zbiorach publicznych: Graphothek Berlin, Berlińskiego Volksbank, AOK Berlin.

Brigitte Denecke
urodziła się w 1947 roku w Claußnitz. W latach 1965-1970 studiowała na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. W 1965 roku zaczęła dokształcać się samodzielnie w zakresie technik artystycznych i technik korzystających ze wsparcia komputerowego. Prowadzi kursy w zakresie historycznych technik zdobienia ścian i rysunku. Od 1971 do 1987 zajmowała się projektowaniem wnętrz w pomieszczeniach publicznych a od 1991 także projektowaniem użytkowym. W latach 1988-1990 koordynowała projekt „Sztuka w Budownictwie i Sztuka w Przestrzeni Miejskiej“. Współpracowała przy tworzeniu dwóch książek artystycznych: „Ambiwalencje” („Ambivalenzen“) oraz „Sen o lataniu” („Traum vom Fliegen“). Od 1965 roku uczestniczy także w wystawach organizowanych w kraju i zagranicą.