drukuj
Kalendarium

Miasteczko Poznań

1 lipca 2016 - 31 sierpnia 2016

Czy na pomniku poznańskiego czerwca należy dopisać rok 1920 – pytamy w nowej edycji czasopisma „Miasteczko Poznań” przypominając zabitych przed Zamkiem poznańskich robotników w wypadkach w kwietniu 1920 roku. Herbert Friedenthal  wspomina Poznań z roku 1918 oczyma osoby, która z Poznania wyjechała do Kassel, a później do Jerozolimy. Dowiemy się nad jakim projektem  pracowała w Poznaniu i w Berlinie izraelska artystka Hadas Tapouchi.  Leo Baeck (rabin z Leszna), Joachim Gauck i Avi Primor to postaci o których pisze M.Grzywacz.  W nowej edycji znajdziemy wiersze Irit Amiel i Friedy Mehler – poetki związanej z Wągrowcem, a także zdjęcia Tadeusza S. Lisieckiego wykonane na „poddaszu” poznańskiej synagogi.  

Poznamy Adiego Nesa,  artystę z Izraela. M.Bochniarz pisze o Eyatanie Foxie i kinie LGBTQ w Izraelu.  Przeczytamy o społeczności gejowskiej w Tel Awiwie i upamiętnianiu „różowych trójkątów”. Wspominamy, na marginesie nowej książki Rusinka, pobyt Wisławy Szymborskiej w Izraelu. Rozmawiamy z Agatą Siwiak, kuratorką Festiwalu Bliscy Nieznajomi. Piszemy o spektaklach teatralnych („Aktorzy żydowscy”, „Bent”) i malarzach portretujących sztetl.

Nowy numer pisma, 190 stron lektury!

W Poznaniu czasopismo można kupić m.in. w CIM (ul. Ratajczaka i Stary Rynek), Arsenale (ul. Dąbrowskiego i Stary Rynek), księgarniach: Bookowski (Centrum Kultury Zamek), Skład kulturalny (św. Marcin – galeria MM i Szamarzewskiego 4/6),  a od 23 czerwca w empikach na terenie kraju i  księgarniach specjalistycznych (m.in. księgarnia Jordan w Krakowie, księgarnia w Muzeum Polin).