drukuj
Kalendarium

Miasta i maszyny: technika-migracja-awangarda

29 września 2011 - 2 października 2011 Łódź

Katedra Literatury i Kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii UŁ, Instytut Teorii Literatury, Teatru i Sztuk Audiowizualnych UŁ, Instytut Historii UŁ oraz Instytut Germanistyki Uniwersytetu Duisburg-Essen serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w Międzynarodowej Konferencji "Miasta i maszyny: technika-migracja-awangarda".

W wielu miastach amerykańskich i europejskich zachodziły od połowy XIX wieku epokowe przemiany. Zawrotny rozkwit przemysłu oraz związany z nim masowy napływ siły roboczej odmienił oblicze krajobrazu miejskiego. Metropolie przemysłowe stały się przestrzenią życia i nowych doświadczeń nie tylko różnych warstw społecznych, lecz i różnych narodowości, kultur oraz wyznań. Ilustruje to między innymi historia niemieckiego Essen - tegorocznej europejskiej stolicy kultury oraz ubiegającej się o to miano w 2016 roku polskiej Łodzi. Kopalnie i zakłady metalurgiczne Zagłębia Rury przyciągały m. in. Francuzów i Polaków, fabryki tekstylne w Królestwie Polskim Żydów i Niemców. Owe tygle kulturowe stanowiły specyficzny mikrokosmos, nie wolny wprawdzie od waśni i rywalizacji, charakteryzujący się jednak współdziałaniem dla dobra wspólnego ponad różnorakimi podziałami. Konglomerat narodowości, warstw społecznych, kultur i religii ze swymi charakterystycznymi wartościami i mechanizmami tworzył osobliwy klimat sprzyjający rozwojowi. Industrializacja rozumiana jako postęp cywilizacyjny przekładała się również na sferę kultury i sztuki. Fenomen ten znalazł swoje odzwierciedlenie najwyraźniej w modernistycznej architekturze miejskiej i sztukach pięknych. Również literatura, teatr oraz inne dziedziny sztuki reagowały na nowy wymiar rzeczywistości tworząc swoje awangardowe estetyki, będące wyrazem ducha czasu. Spowodowany uprzemysłowieniem i związanymi z nim migracjami przełom społeczny przyczynił się zatem do przełomu artystycznego.

Celem międzynarodowej konferencji jest dyskusja nad kulturami industrialnymi w perspektywie interdyscyplinarnej. Historycy, kulturoznawcy, niemcoznawcy i literaturoznawcy prześledzą wspólnie mechanizmy tworzenia się i funkcjonowania wielokulturowych tygli w dużych centrach przemysłowych, starając odpowiedzieć się na pytanie, jak kształtowały się stosunki między grupami narodowościowymi i społecznymi w wieloetnicznej społeczności metropolitalnej. Istotnym zagadnieniem szczegółowym będzie pytanie o wpływ procesu industrializacji na sferę życia duchowego i jego wytwory w społecznościach wielonarodowościowych i wieloetnicznych.

miejsce: Łódź | termin: 29.9. - 2.10.2011 | link