Lisy nie kłamią
14 czerwca 2024 - 14 czerwca 2024 17:00 Jelenia Góra, Park Zdrojowy 1
Ulrich Hub to wielokrotnie nagradzany niemiecki dramaturg i reżyser. Pisze współczesne moralitety skierowane do dzieci. Kreuje w nich współczesne światy i barwne, intrygujące postaci, za ich pośrednictwem przemyca uniwersalne treści. Zabawne dialogi i przewrotny humor sprytnie obnażają ludzkie przywary. W książce „Lisy nie kłamią”, autor wykorzystuje tytułowego, chytrego lisa, w bajkach klasyczny symbol przebiegłego oszusta i krętacza, aby opowiedzieć, dlaczego tak trudno czasami mierzyć się prawdą, szczególnie w odniesieniu do nas samych.
Akcja powieści rozgrywa się w zwyczajnej, nie baśniowej przestrzeni. Na lotnisku, na którym, oczekując na odwołany lot, nudzi się kilkoro zwierząt. Oczekiwanie na odprawę i nieokreśloną w czasie dalszą podróż, stało się silną metaforą tkwienia w ułudzie i zawieszeniu. Jednak dzięki pojawieniu się Lisa, bohaterowie stopniowo wychodzą ze strefy komfortu - poczekalni, aby zderzyć się z prawdą.
W atmosferze wszechobecnej, rozprzestrzeniającej się dezinformacji i lawiny fake newsów, tworzenia alternatywnych rzeczywistości, świata iluzji i pozorów, wydaje się, że rozwijanie u młodych osób umiejętności krytycznego myślenia oraz selektywnego podejścia do treści, którymi się otaczają, jest niezwykle istotne. Spektakl "Lisy nie kłamią" będzie poruszał takie właśnie problemy i jest adresowany do dzieci w wieku szkolnym - powyżej 8 roku życia.
Chcielibyśmy, żeby widzowie zastanowili się, czy można wartościować rodzaje kłamstwa? Co to znaczy być prawdziwym i wiarygodnym we współczesnym świecie? Jakie są skutki odrzucenia innych z powodu stereotypowego myślenia? To bardzo ważne pytania, które powinny wspierać dzieci w procesie kształtowania tożsamości. Ważne jest, aby dzieci uświadomiły sobie, że żyjąc w kłamstwie nasz cel „podróży” – w znaczeniu życia, może nie mieć sensu i możemy utknąć, niczym bohaterowie bajki.
Wizualnie spektakl będzie umiejscowiony w świecie, który proponuje Ulrich Hub, czyli w poczekalni, w której bohaterowie utknęli. Bagaże, torby, walizki, śpiwory, pokrowce, plecaki – te przedmioty poprzez ożywienie staną się bohaterami opowieści, ukrywając we wnętrzu swoje sekrety. Wraz z rozwijającą się akcją będziemy dążyć do odkrycia ich zawartości.
Muzyka będzie opierała się na kontraście elektronicznych, ambientowych dźwięków kojarzących się z lotniskowym hangarem w kontrze do Mozarta, którym zachwyci się najpierw w pies, a potem reszta bohaterów. Dzięki muzyce klasycznej zwierzęta (bohaterowie opowieści), pobudzą w sobie chęć otwarcia się i zmierzenia się z rzeczywistością i ze swoją prawdą.
Walory edukacyjne:
1. Poznanie przez dzieci słowa "stereotyp" oraz zrozumienie skutków oceny drugiego człowieka przez pryzmat stereotypów.
2. Poznanie określeń tj. schemat myślowy, iluzja, pozór, wyobrażenie
3. Zrozumienie pojęć dezinformacji i fake newsów, oraz świadomość konsekwencji nieodróżniania ich od faktów.
4. Zrozumienie znaczenia paszportu oraz pogłębienie tematyki wolności, swobody i ograniczeń, włączając w to fizyczne granice.
5. Stworzenie pretekstu do dyskusji lub warsztatu na temat praw człowieka i kwestii podziałów narodowych w kontekście migracji, ukazując, że prawa często mają charakter umowny.
Tekst: Ulrich Hub
Tłumaczenie i opracowanie tekstu: Piotr Pluta
Koncepcja i reżyseria: Anna Wolszczak
Scenografia, lalki: Marek Idzikowski
Muzyka: Katarzyna Bem
Warsztat edukacyjno-rozwojowy: Lisa Karich
Obsada: Radosław Biniek, Aga Ejsmont, Dorota Fluder-Głowacka, Diana Jonkisz, Rafał Ksiądzyna, Sylwester Kuper, Jacek Maksimowicz
Inspicjent: Jakub Gierak
Realizator świateł: Maciej Januszkiewicz
Realizator dźwięku: Kacper Kapuścik
Spektakl jest współfinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasta Jeleniej Góry, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji WODNIK Sp. z o.o. oraz Term Cieplickich Sp. z o.o. Partnerem projektu jest Gerhart-Hauptmann-Theater Görlitz-Zittau.
Files available for downloads