drukuj
Kalendarium

Koncert muzyki polskiej w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"

10 maja 2014 - 10 maja 2014 20:00 Brauweiler/Kolonia, Ehrenfriedstraße 19

Projekt obejmuje dwa główne koncerty XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” – inauguracyjny i finałowy - promujące twórczość kompozytorów niemieckich i polskich.

Imprezie towarzyszy organizowany wspólnie przez stronę polską i niemiecką X Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Musica Sacra”. Festiwal rozpoczyna się 30 kwietnia w Częstochowie. Koncert finałowy zabrzmi 10 maja w Brauweiler koło Kolonii. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” to największe w Polsce wydarzenie promujące muzykę religijną – koncertową i liturgiczną. Festiwal odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Episkopatu Polski.   Tegoroczny Festiwal „Gaude Mater” kontynuuje przyjętą przed laty ideę prezentacji muzyki różnych religii, w ramach dialogu kultur, ze wskazaniem na trzy największe religie monoteistyczne: Chrześcijaństwo, Judaizm i Islam.  Koncerty odbywają się we wnętrzach sakralnych o pięknej architekturze i salach koncertowych o dobrej akustyce. Na program 24. Festiwalu złoży się 17 koncertów, których będzie można posłuchać w Częstochowie, Bełchatowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Radomsku, Zabrzu - i po raz pierwszy za granicą - w niemieckim Brauweiler.

W Festiwalu wezmą udział wykonawcy z 9 krajów: Bułgarii, Francji, Gruzji, Iranu, Mongolii, Niemiec, Polski, USA i Wielkiej Brytanii. Na program złożą się m.in. koncerty polskiej muzyki chóralnej, muzyki synagogalnej, gospel, cerkiewnej, ze zbiorów jasnogórskich, jazzowej i oratoryjnej. Wśród kilkuset artystów festiwal gościć będzie kantora Izraela Randa ze Stanów Zjednoczonych, znakomite chóry: Anchiskhati z Gruzji, ACM Gospel Choir z Wielkiej Brytanii, Le mystere des Voix Bulgares z Bułgarii, Kinderchor der Staatsoper Unter den Linden z Niemiec czy Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. Festiwal zainauguruje w Częstochowie na Jasnej Górze "Pasja wg św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu znakomitej Die Kölner Akademie. Finał Festiwalu odbędzie się równocześnie w Częstochowie, gdzie zabrzmi muzyka sakralna Leszka Możdżera i w Opactwie Benedyktynów w Brauweiler, gdzie będzie można posłuchać m.in. utworów chóralnych Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Penderecki, Mariana Borkowski i Pawła Łukaszewskiego i laureatów X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra”. Wykonawcą będzie Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” organizowany w Częstochowie, a od 2013 roku również w innych miastach, stał się marką rozpoznawalną już nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Projekt wychodzi przede wszystkim naprzeciw oczekiwaniom odbiorcy tzw. „kultury wysokiej”, stawia bowiem przed nim spore wymagania intelektualne. Dzięki wieloletniemu wysiłkowi organizatorów, którzy dbają o wysoki poziom wykonawczy i prezentują atrakcyjny, choć nie zawsze łatwy repertuar, dziś Festiwal „Gaude Mater” może się poszczycić znaczną grupą dobrze wyedukowanych odbiorców, którzy utożsamiają się z wydarzeniem i chętnie korzystają z festiwalowej oferty. 10 maja, sobota BRAUWEILER (Niemcy) 20.00 Opactwo Benedyktynów Koncert muzyki polskiej Wręczenie nagród X Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Musica Sacra” Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis Dyrygent - Jan Łukaszewski

POLSKI CHÓR KAMERALNY SCHOLA CANTORUM GEDANENSIS Jest profesjonalnym zespołem z 35-letnią historią i imponującym dorobkiem artystycznym. W 1978 roku z inicjatywy Ireneusza Łukaszewskiego powstał zespół chóralny, pięć lat później powierzony jego młodszemu bratu Janowi, który prowadzi go do dziś. Pod dyrekcją i kierownictwem artystycznym Jana Łukaszewskiego chór osiągnął światowy poziom i dołączył do elity w pełni profesjonalnych chórów kameralnych. Polski Chór Kameralny składa się z zawodowych muzyków, dysponujących doskonałą techniką wokalną, pozwalającą na interpretację najbardziej wymagających utworów. Repertuar Polskiego Chóru Kameralnego jest niezwykle obszerny – od muzyki a cappella po duże formy oratoryjne, operowe i symfoniczne. Zespół cieszy się opinią niezrównanego wykonawcy muzyki współczesnej; dokonał ponad 500 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów jak m.in. H. M. Górecki czy K. Penderecki. Swoje utwory dedykowali chórowi m.in.: W. Kilar, A. Bloch, K. Meyer, A. Koszewski czy P. Łukaszewski. Niezmienna od lat, najwyższa jakość brzmienia i interpretacji Polskiego Chóru Kameralnego, gwarantuje mu współpracę z najlepszymi światowymi orkiestrami (m.in. Academy of Ancient Music, Divino Sospiro, Neue Düsseldorfer Hofmusik, Concilium Musicum Wien, Sinfonia Varsovia, NOSPR, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”) oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi. Zespół gości na międzynarodowych festiwalach muzycznych (m.in. Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Ruhr-Festival, Rendezvous musique nouvelle, Festiwal Tansman, Gaude Mater) oraz dokonuje nagrań dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Wiele spośród ponad 70 płyt CD. Wyjątkową pozycję w fonotece zespołu stanowi płyta Penderecki: Complete Choral Works (DUX, 2009), która została zarejestrowana na specjalne zaproszenie samego kompozytora i w tamtym czasie była pierwszą w świecie pełną monografią utworów na chór a cappella Krzysztofa Pendereckiego. Polski Chór Kameralny, jako instytucja kultury Miasta Gdańska, jest organizatorem i gospodarzem wielu wydarzeń muzycznych, które spotykają się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony słuchaczy i recenzentów – Dni Bachowskie, Międzynarodowy Festiwal Mozartowski „Mozartiana”, Chopin w Gdańsku.

www.polskichorkameralny.pl

JAN ŁUKASZEWSKI Uznawany jest za jednego z najznakomitszych w Europie specjalistów w dziedzinie muzyki chóralnej. Dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego. Współpracował również jako dyrygent gościnny m.in. z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, a obecnie z Chórem Filharmonii Krakowskiej, Chórem Filharmonii Wrocławskiej oraz wieloma zespołami w kraju i za granicą. Zainteresowania artystyczne Jana Łukaszewskiego koncentrują się głównie wokół muzyki romantycznej i współczesnej. Pod jego dyrekcją Polski Chór Kameralny osiągnął wysoki poziom artystyczny, a on zyskał opinię osoby, potrafiącej w krótkim czasie uczynić możliwymi rzeczy niemożliwe i przygotować muzyczne interpretacje nawet najbardziej skomplikowanych utworów, dlatego chętnie powierza się mu dyrygowanie światowymi prawykonaniami. Jan Łukaszewski jest jednym z nielicznych w Polsce propagatorów i wykonawców muzyki chóralnej takich kompozytorów jak: Schönberg, Messiaen, Xenakis, Globokar, Takemitsu, Castiglioni, R. Strauss, Pepping, Tippett, Ives czy Barber. Liczne nagrania dla Polskiego Radia, Dutch Radio, Sender Freies Berlin, Bayerischer Rundfunk, Sudwestrundfunk i Westdeutscher Rundfunk oraz dla Telewizji Polskiej i Niemieckiej, a także wiele nagrań CD, MC, LP oraz video najlepiej odzwierciedlają wysoką jakość jego pracy. Jan Łukaszewski otrzymał wiele prestiżowych nagród. Jest pomysłodawcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego „Mozartiana”.

Files available for downloads