drukuj
Kalendarium

IV. Krakowskie Dni Literatury. homines@urbani.com

9 października 2008 - 11 października 2008 Kraków

IV. Krakowskie Dni Literatury to festiwal literacki zorganizowany z okazji 10. jubileuszu międzynarodowego programu „writers in residence” w Willi Decjusza, czyli pobytów rezydencyjnych dla pisarzy, znanych pod nazwą „Homines Urbani”. W kontaktach między regionami Europy coraz większą rolę odgrywają miasta jako silne ośrodki wymiany kulturalnej. Kraków, który zyskał sobie miano „miasta poetów”, to najlepsze miejsce dla wymiany literackiej. Tytuł festiwalu „homines@urbani.com” oznacza budowaną przez rezydentów Willi Decjusza literacką sieć kontaktów – wielojęzyczną, ponadnarodową platformę porozumienia.

Na IV. Krakowskie Dni Literatury „homines@urbani.com” przyjedzie ponad 80 autorów, którzy w ciągu ostatnich 10 lat byli stypendystami programu „Homines Urbani”, największego polskiego programu rezydencyjnego dla pisarzy. Zaproszeni zostaną pisarze z krajów Unii, którzy swobodnie mogą już przekraczać granice, oraz twórcy ze Wschodu, gdzie kwestia paszportu i wizy ciągle jest poważnym problemem. Autorzy różnych kultur i języków zaprezentują, jak niezależnie i na przekór ograniczeniom wizowym, rozwija się ich wspólny projekt zwany „literaturą europejską”.

Festiwalowe spotkania literackie potrwają trzy dni i odbywać się będą w kilku różnych miejscach w Krakowie: w Willi Decjusza, Bunkrze Sztuki, Instytucie Goethego oraz kawiarniach skupiających młode krakowskie środowiska literackie. Najnowszą literaturę europejską usłyszymy i zobaczymy w różnorakiej formie: od tradycyjnego czytania tekstów przez projekty multimedialne po działania hipertekstowe. Po raz kolejny w historii dojdzie też do pomieszania języków w ramach eksperymentalnego działania Willi Babel, podczas którego w różnych pomieszczeniach Willi Decjusza pisarze będą czytać fragmenty swoich książek – każdy w swoim języku, a publiczność będzie mogła przemieszczać się z jednej kultury do innej.

Z uwagi na to, że wielu stypendystów realizuje się także w innych mediach poza literaturą, w Bunkrze Sztuki oraz w Instytucie Goethego zaprezentowane zostaną filmy, blogi, słuchowiska, projekty multimedialne oraz działania hipertekstowe. Instytut Goethego będzie równocześnie miejscem debat i spotkań warsztatowych oraz wystawy książek pisarzy biorących udział w festiwalu. Podczas festiwalu promowana będzie także publikacja zawierająca wybrane teksty stypendystów, których źródłem są spotkania kultur i języków, a tłem różne miasta Europy i świata, w tym kilkakrotnie Kraków.

Wydarzeniem specjalnym festiwalu będzie debata pt. Literatura i miasto, poświęcona idei zakładania centrów literackich przez miasta i finansowania literackich pobytów studyjnych. Z doświadczeń europejskich wynika, że takie inicjatywy są niezwykle ważnymi wizytówkami kulturalnymi miast i regionów. Do dyskusji przy okrągłym stole zaproszeni zostaną przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze polskich miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury lub szczególnie promujących się poprzez literaturę (m.in. Wrocław i Gdynia, gdzie ufundowane zostały ostatnio prestiżowe nagrody literackie), przedstawiciele polskich i zagranicznych fundacji oraz pisarze. Organizatorzy liczą na kulturotwórczy wymiar tej inicjatywy i powstanie nowych programów rezydencyjnych dla pisarzy i tłumaczy w kolejnych polskich miastach.

miejsce:  Willa Decjusza, Instytut Goethego, Bunkier Sztuki | termin: 9-11 października 2008

Files to download