drukuj
Kalendarium

Integracja i aktywność polsko- niemieckie spotkania osób niepełnosprawnych

24 października 2014 - 30 października 2014 Wieruszów, ul. Sportowa 7

24 października odbyło się uroczyste otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej w której uczestniczyli beneficjenci projektu jak i z Polski tak i z Niemiec. Powstała placówka była efektem m.in. realizowanej współpracy z partnerem niemieckim, która wspierana była i jest przez Fundację Współpracy Polsko- Niemieckiej. Podczas uroczystości zostało wręczone podziękowanie naszemu Partnerowi za pomoc merytoryczną i rzeczową dla powstającej placówki. Podziękowania wraz z symbolicznym aniołem zostały przyznane również dla Fundacji Współpracy Polsko- Niemieckiej. W uroczystości udział wzięli m.in. Poseł na Sejm RP Cezary Olejniczak, v-ce Minister Pracy i Polityki Społecznej Małgorzata Marcińska, Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień, przedstawiciele innych władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych itp.

27 października 2014 roku rozpoczęła się dalsza część wizyty studyjnej zaplanowanej w projekcie. W ramach terapii społecznej i nawiązania bliższej współpracy między osobami niepełnosprawnymi a terapeutami zarówno z Niemiec jak i Polski zostały zorganizowane zawody w kręgielni w Ostrzeszowie. Podczas wspólnej zabawy i kolacji omówiono też zaplanowane w projekcie działania na najbliższe dni pobytu.

28 października w budynku nowo otwartego Zakładu Aktywności Zawodowej odbyła się dyskusja na temat Aktywności zawodowej na chronionym i otwartym rynku pracy na przykładzie ZAZ, w której uczestniczyli również Przedstawiciele Samorządu Powiatu i Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Wieruszowie. Osoby z niepełnosprawnością wzięły udział w pracach ceramicznych, rękodzielnictwie i przy niszczarce. Wieczorem wszyscy wspólnie zasiedli do kolacji w Chacie Walichnowskiej, w której zatrudniane są również osoby z niepełnosprawnością.

29 października beneficjenci projektu (osoby z niepełnosprawnością, terapeuci, rodzice, opiekunowie z Polski i Niemiec) przedstawiciele i pracownicy Samorządów Gminy, Powiatu i Miasta Kędzierzyn-Koźle wzięli udział w dyskusja na temat mieszkalnictwa chronionego dla osób niepełnosprawnych na przykładzie Kędzierzyna- Koźla. Kędzierzyn-Koźle pilotażowo realizuje z dobrymi wynikami projekt z zakresu mieszkalnictwa chronionego i Domów Dziennego Pobytu. Uczestnicy dyskusji nie tylko zdobyli wiedzę o rozwiązaniach w zakresie mieszkalnictwa ale również zwiedzili funkcjonujące mieszkania chronione i Dom Dziennego Pobytu. Dyskusja ta była kontynuacją wizyty studyjnej terapeutów, osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Rothenburgu, podczas której poznano rozwiązania niemieckie w zakresie mieszkalnictwa chronionego. W drodze powrotnej do Wieruszowa uczestnicy dyskusji zwiedzili Zamek w Mosznej i wspólnie biesiadowali przy posiłku poznając historie zabytkowego obiektu.

30 października beneficjenci projektu wzięli udział w kontynuacji seminarium Przyjaźń, miłość, sex. Pierwsza część seminarium odbyła się wcześniej w trakcie wizyty studyjnej w Rothenburgu.

Files available for downloads