drukuj
Kalendarium

I Kongres Niemieckich Badań Naukowych nad Polską

26 lutego 2009 - 28 lutego 2009 Darmstadt

W dniach 26-28 lutego 2009 spotkają się w Darmstadt po raz pierwszy przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych z całych Niemiec, których łączy podejmowanie tematów związanych z Polską. Zadaniem kongresu będzie promowanie Polski jako przedmiotu badań naukowych. Odbędą się sesje tematyczne i giełdy kontaktów, które mają stanowić platformę wymiany informacji i inspirować do dalszych działań.

Naukowe zainteresowanie Polską ze strony niemieckich badaczy ma bogatą tradycję. Działania te mają jednak charakter rozproszony i nieskoordynowany. Po 1989 r. wiele instytucji naukowych zostało zamkniętych, a nowych powstało niewiele. Dlatego eksperci do spraw Polski mają dość ograniczony kontakt ze sobą, choć ich liczba oraz zróżnicowanie dziedzin, jakimi się zajmują, jest stosunkowo duża.

Inicjatywa Deutsches Polen-Institut ma na celu nie tylko stworzenie sieci kontaktów wśród naukowców zajmujących się Polską, lecz również zwrócenie uwagi szerszej publiczności na obecność badań nad Polską w niemieckich pracach naukowych. Ponieważ z reguły »przeciętny Niemiec« wie o Polsce bardzo mało, uważamy cele naszej konferencji za istotne i potrzebne.

Temat I. Kongresu »Polska – migracje i transfery« jest szczególnie aktualny, gdyż polska historia, tak jak polsko-niemieckie stosunki są często kształtowane przez rozmaite formy migracji; wędrują ludzie, idee, towary, kultury...
Nad zagadnieniem pojęć »migracji« i »transferu« będzie zastanawiać się ponad czterdziestu referentów: slawistów, historyków, geografów, socjologów, politologów, muzykologów oraz kulturoznawców, przydzielonych do siedmiu sekcji tematycznych. Odbędzie się dyskusja panelowa »Polskie badania naukowe. Między wiedzą a praktyką« oraz omówienie i prezentacja przyszłych projektów. Organizatorzy liczą na przybycie ponad 150 uczestników.

I. Kongres »Niemieckie Badania Naukowe nad Polską« organizuje Deutsches Polen-Institut wraz z Centrum Wschodnioeuropejskim w Gießen (Gießener Zentrum Östliches Europa), Instytutem im. Herdera w Marburgu (Herder-Institut Marburg) i Uniwersytetem w Moguncji (Universität Mainz); partnerem jest Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Aktualne informacje znajdują się na stronie www.polenforschung.de

Program:
Czwartek, 26 luty 2009, od 17.30.
Otwarcie | Odczyt inauguracyjny (Michel Espagne)

Piątek, 27 luty 2009, od 9.00 Prezentacja projektów
Sekcja 1: Migracja postkolonialna
Sekcja 2: Migracja i miasto
Sekcja 3: Między ojczyzną a obcością. Migracja a transfery wiedzy
Sekcja 4: Sztuka i kultura. Wzajemne stosunki międzynarodowych powiązań i narodowej tożsamości
Sekcja 5: Między „wielką polityką” a prywatnymi strategiami. Rozmiar polskiej migracji od drugiej wojny światowej | Dyskusja panelowa

Sobota, 28 luty 2009, od 9.00
Sekcja 6: Międzynarodówka ekspertów a transformacja ojczyzny. Przepływ wiedzy w XIX i XX w. – polski przykład w europejskim kontekście.
Sekcja 7: Język jako medium transferu | Prezentacja wyników, dyskusja

FWPN w Darmstadt

piątek, 27 lutego, godz. 14.20-14.50
»Zwischenzeiten I«
Prezentacja Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej w sali 3.02-3.04
1. Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej (Ewa Baran i Paul-Richard Gromnitza)
2. Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki (Witold Gnauck)

piątek, 27 lutego, godz. 20.00-22.00
dyskusja panelowa w sali 3.02-3.04 Polenforschung zwischen Wissenschaft und Praxis
Uczestnicy:
dr Torsten Fischer (Deutsche Forschungsgemeinschaft, Bonn)
Stephan Geifes (Deutsches Historisches Institut, Paryż)
Prof. dr Claudia Kraft (Universität Erfurt)
Prof. dr hab. Irena Lipowicz (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Warszawa)
moderacja:
Prof. dr Dieter Bingen (Deutsches Polen-Institut, Darmstadt

miejsce: Darmstadt | termin: 26.- 28.02.2009 | link

Files to download