Historia w dialogu. Warsztaty historyczne.
24 listopada 2024 - 28 listopada 2024 Gdańsk, Muzeum II Wojny światowej, Plac Bartoszewskiego 1
Program specjalistyczny dla multiplikatorów międzynarodowej wymiany
młodzieży
(nauczycieli i nauczycielek, edukatorek i edukatorów, animatorek i animatorów kultury
z Polski i Niemiec)
„Historia w dialogu” to warsztaty, podczas których zamierzamy skonfrontować się z tymi wyzwaniami. Dwujęzyczna i dwukulturowa grupa nauczycieli i nauczycielek, edukatorek i edukatorów z Polski i Niemiec stworzy środowisko, które umożliwi wieloperspektywiczne spojrzenie na historię i stworzenie otwartego obrazu przeszłości. Będziemy w nim poszukiwać tego, co ważne dla nas i starać się zrozumieć perspektywę naszych partnerów.
Pomocą posłuży nam podręcznik opracowany przez Wspólną Polsko-Niemiecką Komisję Podręcznikową „Europa. Nasza historia”, który uwzględnia różne kultury pamięci. Podręcznik zachęca uczniów do rozwijania empatii wobec różnych punktów widzenia, formułowania i uzasadniania własnych opinii oraz konstruktywnego obchodzenia się z różnorodnością kulturową.
Program:
Dzień 1, niedziela 24.11.2024
Spotkanie z konsul generalną Republiki Federalnej Niemiec w Gdański, dr Cornelią Piper.
Dzień 2, poniedziałek 25.11.2024
Temat dnia: Gdańsk: republika mieszczańska – miasto wolnych obywateli
Sesje dotyczące historii Gdańska: Omówienie historycznego kontekstu Gdańska przez ekspertów pozwoli nauczycielom lepiej zrozumieć i przekazać uczniom złożoność historii miasta, uwzględniając różnorodne perspektywy polsko-niemieckie. To kluczowe dla promowania pełniejszego zrozumienia kultury i historii obu narodów. Ponadto w zależności od pogody zaproponujemy zwiedzanie miasta bądź muzeum.
Dzień 3, wtorek 26.11.2024
Temat dnia: Odpowiedzialność za historię
Od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę widać wyraźnie, jak można instrumentalizować historię dla uzyskania doraźnych celów politycznych. Dlatego będziemy wspólnie zastanawiać się nad odpowiedzialnymi formami edukacji historycznej i poddamy dostępne narracje krytycznej refleksji. Podstawą naszej pracy będzie podręcznik „Europa. Nasza historia.“
Dzień 4, środa 27.11.2024
Temat dnia: Warsztaty metodyczne
Warsztaty na temat metodologii nauczania historii, prowadzenia wywiadów ze świadkami historii oraz polityki pamięci dostarczą praktycznych narzędzi do prowadzenia zajęć, które promują tolerancję, empatię i zrozumienie różnorodności kulturowej.
Dzień 5, czwartek 28.11.2024
Ewaluacja i wyjazd
Termin przesyłania zgłoszeń: 25.10.2024
Koszt uczestnictwa: 450 zł z noclegiem, 300 zł bez noclegu
Osoba do kontaktu: Bożena Meske, tel. +48 608 799 344, E-Mail: bozenameske@gmx.de
Zgłoszenia: https://lets-meet.org/reg/23baf40eb556bdf9b2
Files available for downloads