drukuj
Kalendarium

Geopolityczne dylematy. Polska i Niemcy a procesy i wyzwania europeizacji w Europie Wschodniej i Kaukazie

1 listopada 2014 - 30 września 2015

Międzynarodowy projekt badawczy "Geopolityczne dylematy. Polska i Niemcy a procesy i wyzwania europeizacji w Europie Wschodniej i Kaukazie" dotyczy niezwykle istotnego zagadnienia zarówno z badawczego, jak i praktycznego punktu widzenia. W tym pierwszym aspekcie widoczna jest potrzeba zbadania oddziaływania procesu europeizacji na kraje Partnerstwa Wschodniego. Europeizacja rozumiana jest tutaj jako postęp w integracji europejskiej oraz wdrażaniu wartości i norm demokracji czy praw człowieka. W Europie Zachodniej od wielu lat toczy się naukowy dyskurs na temat społeczno-ekonomicznych skutków europeizacji. We wszystkich obszarach życia dochodzi do znaczących przemian jakościowych i ilościowych. Jednym z ważnych problemów jest dopasowanie społeczeństw krajów znajdujących się w procesie europeizacji oraz ich zaangażowanie w życie społeczno-ekonomiczne.
Jak proces ten przebiega w krajach, które do dzisiaj znajdują się w silnej strefie oddziaływania Rosji? Czy społeczeństwa krajów Partnerstwa Wschodniego są w stanie zaangażować się w życie społeczne i polityczne, mimo wieloletniego ograniczania ich praw do stanowienia o swojej państwowości a następnie, ograniczania korzystania ze swobód demokratycznych? Jaką rolę w tym procesie mogą odegrać Polska i Niemcy? Jakie skutki dla polityki zagranicznej Polski i Niemiec będzie mieć sytuacja trwającego konfliktu na Ukrainie? Jak konflikt ten wpłynął na sytuację geopolityczną w regionie oraz politykę zagraniczną i bezpieczeństwa poszczególnych państw Partnerstwa Wschodniego?

Powyższe kwestie są przedmiotem badań międzynarodowego projektu "Geopolityczne dylematy. Polska i Niemcy a procesy i wyzwania europeizacji w Europie Wschodniej i Kaukazie“, który realizowany jest przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w konsorcjum z Uniwersytetem Europejskim Viadrina oraz uczelniami z państw objętych programem „Partnerstwo Wschodnie”.
Współpraca z naukowcami i ekspertami z tych państw ma również na celu aktywizację debaty publicznej w tych krajach, na temat stanu implementacji założeń programu oraz perspektyw w jego wdrażaniu, ze szczególnym uwzględnieniem założeń Partnerstwa Wschodniego jako elementu Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i decyzji podjętych na ostatnim szczycie Partnerstwa Wschodniego w listopadzie 2013 r. skierowanych na promocję europejskich zasad, wartości i postaw.

Wyniki badań konsorcjum przedstawione zostaną w trakcie konferencji w Niemczech, Gruzji, Armenii, Mołdawii oraz na Ukrainie, które odbędą się w pierwszej połowie 2015 r. Podsumowanie projektu i przedstawienie wyników prac odbędzie się w trakcie międzynarodowej konferencji na Uniwersytecie Jagiellońskim, która została zaplanowana na czerwiec 2015 r. Dokładne informacje na temat realizowanych w ramach konsorcjum przedsięwzięć będzie można znaleźć na stronie internetowej projektu.

Organizatorzy: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie we współpracy z Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Instytutem Stosunków Międzynarodowych Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, Mołdawskim Uniwersytet Państwowym w Kiszyniowie, Państwowy Uniwersytetem w Tbilisi im. Iwane Dżawachiszwili oraz Państwowym Uniwersytetem w Erywaniu.