drukuj
Kalendarium

Fresh Design - Młoda Europa o designie

9 maja 2014 - 30 czerwca 2014 Wrocław, Berlin, Karlsruhe

II edycja projektu „FRESH DESIGN – Młoda Europa o designie”. Kolejny raz we Wrocławiu odbędą się warsztaty w międzynarodowych grupach studentów kierunków projektowych – związanych z architekturą, urbanistyką i designem.

W tym roku młodzież z sześciu europejskich krajów: Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski zajmie się problemem degradacji przestrzeni publicznej w kontekście dwudziestowiecznych osiedli mieszkaniowych. Uczestnicy pod okiem projektantów-ekspertów przez siedem dni będzie pracowało w sześciu grupach warsztatowych nad koncepcjami ożywienia blokowisk na terenie Ołbina (skrzyżowanie ul. Jedności Narodowej i Nowowiejskiej), Gaju i Osi Grunwaldzkiej. Za punkt wyjścia posłużą im analizy sytuacji mieszkaniowej, jak również wybrane idee zakładające podniesienie jakości życia na osiedlach znane uczestnikom z ich własnych krajów. Podczas intensywnych spotkań w CRZ Krzywy Komin, Teatrze Muzycznym Capitol, Kinie Nowe Horyzonty oraz na Dworcu Głównym PKP uczestnicy będą musieli odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie rozwiązania służące ulepszeniu przestrzeni publicznej sprawdzą się w trzech różnych sytuacjach urbanistycznych, w których budowano wrocławskie blokowiska. Plansze, makiety i prezentacje, które powstawały pod okiem tutorów: Joanny Krajewskiej, Bogusława Wowrzeczki, Jerzego Gomółki, Jerzego Łątki z Wydziału Architektury PWr. oraz Katarzyny Gemborys, Agaty Wojtyły, Magdaleny Garncarz i Mikołaja Smoleńskiego z Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, a także opiekunów - doktorantów wrocławskiego Wydziału Architektury: Ilony Szefer, Martyny Mokrzeckiej, Marty Bazan, Magdaleny Wąsowicz, Mateusza Sikorskiego i Kamila Wojdyło, grupy zaprezentowały 17 maja wieczorem w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP. Ich koncepcjom będą przysłuchiwali się: prof. Zbigniew Bać z Wydziału Architektury PWr, Asaf Gottesman z pracowni Gottesman Szmelcman Architecture, Marcin Major i Adam Stefaniak z pracowni Major Architekci oraz Joanna Jabłońska - członek Komisji do spraw Architektury i Urbanistyki wrocławskiego oddziału PAN. Projekt umożliwi także prezentację dorobku uczelni artystycznych, na których uczą się na co dzień uczestnicy, na terenie II Międzynarodowego Festiwalu Dobrych Projektów Wroclove Design. Wystawy Technische Universität i Weißensee Kunsthochschule w Berlinie oraz Fachhochschule w Poczdamie, Staatliche Hochschule für Gestaltung w Karlsruhe zaprezentowane zostaną jako wybór kuratorski Wroclove Design i Internationales Design Zentrum w Berlinie.

Oprócz szkół niemieckich na pokazanie swojego dorobku szansę będą mieli studenci naszych rodzimych szkół – Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Przed nami jeszcze wystawa efektów pracy warsztatowej – makiet i plansz, która od 11 czerwca prezentowana będzie w CRZ Krzywy Komin przy ul. Dubois 33-35a we Wrocławiu. Na początku czerwca do dystrybucji w placówkach edukacyjnych i instytucjach kulturalnych trafi także folder podsumowujący projekt.

Projekt współfinansowany jest ze środków Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Files available for downloads