drukuj
Kalendarium

Film dokumentalny „Paczki solidarności”

20 kwietnia 2012 - 25 kwietnia 2012

W roku 2011 przypadała 30 rocznica ogłoszenia stanu wojennego w Polsce oraz 20 rocznica powołania do życia przez rządy Niemiec i Polski Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Oba te jubileusze inspirowały do wyprodukowania filmu dokumentalnego  „Paczki solidarności” opowiadającego o wydarzeniach związanych ściśle ze stanem wojennym oraz pomocą, jakiej udzielili wtedy Polakom Niemcy z Republiki Federalnej Niemiec.

Już w roku 1980, po relacjach mediów niemieckich o ciężkiej sytuacji ekonomicznej w Polsce, doszło w całych Niemczech Zachodnich (szczególnie od połowy 1981 roku) do spontanicznych akcji zbierania darów. Transport ich organizowano na początku prywatnie, ale głównie Poczta Niemiecka przejęła na swoje barki cały ciężar wysyłek. Poczta Hanower 2 była odpowiedzialna za wszystkie paczki wysyłane do Polski. W listopadzie 1981 roku codziennie opuszczało Niemcy 12 do 13 wagonów, przeciętnie z 1500 paczkami w kierunku Polaki. Po 13. grudnia 1981 r. zanotowano podwojenie ilości wysyłanych paczek. 8 lutego 1982 Bundestag wydał zgodę na zniesienie opłat za paczki do Polski. To spowodowało, że liczba przesyłek z poczty Hannover2 wzrosła o 625 %.

W paczkach przemycano też pomoc dla polskiego ruchu demokratycznego – części do nielegalnych radiostacji czy drukarni. We wszystkich miesiącach zwolnionych od opłat do Polski wysłano 8,6 miliona paczek o wartości ok. 430 milionów DM. Obok osób prywatnych pomagały w tej akcji też organizacje kościelne i pozarządowe, jak np. Caritas, Amnesty International, Niemieckich Związków Zawodowych. Czasopismo „Der Spiegel” przypisywała tej pomocy dla Polski charakter Ruchu Ludowego. Ta pomoc, którą zorganizowały spontanicznie niemieckie rodziny, była znakiem solidarności międzyludzkiej. Wraz z paczkami przybywały do Polski nie tylko nie osiągalne wtedy dobra materialne, jak: ubranka dla dzieci, czekolada, pomarańcze, kawa czy serwetki, ale też informacja i nadzieja, że gdzieś w Europie są ludzie, których obchodzi los Polaków. Dzięki tym paczkom nawiązywały się przyjaźnie, które trwają do dziś i są trwalsze niż traktaty i polityczne deklaracje. Lepiej też zbliżają oba sąsiadujące ze sobą narody.

Film dokumentalny „Paczki solidarności” jest podziękowaniem Polaków Niemcom za ich refleks, odwagę i serce.

Premiera polska: Warszawa (1.12.2011)
Premiera niemiecka: Hamburg (14.12.2011)

kolejnie terminy:
20.4 o godz. 19 | Schwarzkopf-Stiftung, im Rahmen der Berliner Stiftungswoche, Berlin | wstęp wolny
21.4 o godz. 20 | Europäische Akademie Sankelmark, Oeversee | wstęp wolny
25.4 o godz. 19.30 Uhr | Katholische Bildungszentrum, Darmstadt |wstęp wolny

Files to download