Female Landscape: Pejzaż kobiecy w kinie
5 listopada 2022 - 19 listopada 2022 16.00 Łódź, Centrum Nauki i Techniki EC1, ul. Targowa 1/3
Female Landscape - Spotkania z kobietami filmu i ich twórczością.
Łódź Miasto Filmu UNESCO wraz z Poczdamem – partnerskim Miastem Filmu zapraszają na wspólne wydarzenie FEMALE LANDSCAPE: PEJZAŻ KOBIECY W KINIE/ WEIBLICHE LANDSCHAFT IM KINO, które odbędzie się w dniach 5.11.2022 oraz 19.11.2022 w EC1 w Łodzi oraz w Muzeum Filmu w Poczdamie.
Wydarzenie jest pierwszym tego typu międzynarodowym projektem realizowanym wspólnie z partnerskim Miastem Filmu UNESCO.
Projekt FEMALE LANDSCAPE ma na celu stworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy i doświadczeń zawodowych między kobietami filmu z Polski i Niemiec. Bliskość geograficzna nie zawsze szła w parze z częstotliwością kontaktów twórczyń; budowanie relacji filmowych między narodami odbywało się w dotychczas przez koprodukcje i spotkania realizowane głównie dla potrzeb reżyserów. Tymczasem planowane przez nas przedsięwzięcie jest odpowiedzią na obecne w debacie publicznej potrzeby zapewnienia równości szans i parytetów zawodowych.
Bohaterkami FEMALE LANDSCAPE są cenione reżyserki – Małgorzata Szumowska i Julia von Heinz, a także zdolne operatorki – Ita Zbroniec-Zajt i Sabine Panossian. Spotkania na żywo z twórczyniami w Łodzi (5.11.2022) i Poczdamie (19.11.2022) będą transmitowane również online na kanałach komunikacji medialnej organizatorów, a także na dużym ekranie w przestrzeni EC1 i Muzeum Filmu w Poczdamie. Uczestnicząc fizycznie w spotkaniach, nie lada gratką będzie możliwość obejrzenia najnowszych, często premierowo, filmów zaproszonych twórczyń.
Filmy, które zostaną pokazane w ramach proponowanego wydarzenia dotykają ważnych tematów współczesnego świata, zarówno w wymiarze społeczno-politycznym, jak i egzystencjalnym, tożsamościowym czy ekologicznym. Odnoszą się m.in. do trudności w nawiązaniu poważnych i trwałych relacji z drugim człowiekiem, pozycji kobiet we współczesnym społeczeństwie, przemian instytucji rodziny we współczesnym świecie, troski o bezpieczne jutro.
Premiery wyselekcjonowanych filmów odbiły się szerokim echem w Europie i na świecie. W Łodzi i Poczdamie zobaczymy takie tytuły jak: nagrodzone na Berlinale 2015 „Body / Ciało” (powszechnie uznany za jeden z najważniejszych filmów polskich zrealizowanych po 1989 roku), prezentowany w konkursie głównym MFF w Wenecji „A jutro cały świat” (Und morgen die ganze Welt, 2020), doceniony na Berlinale 2019 „Off-Season”, a także – i to przedpremierowo – wyróżnioną na Tribeca Festival „Kobietę na dachu” (2022) ze zjawiskową rolą Doroty Pomykały.
W Łodzi i Poczdamie projekcje zostaną zsynchronizowane i te same pozycje filmowe zostaną pokazane w przestrzeni EC1 w Łodzi oraz w zabytkowym Muzeum Filmu w Poczdamie. Spotkanie w Łodzi będzie prowadzone w języku angielskim i tłumaczone symultaniczne na język polski.
Program wydarzenia:
Sobota, 5.11.2022 / sala audytoryjna Centrum Nauki i Techniki EC1
16.00 – „Body/ Ciało”, reż. Małgorzata Szumowska (89’, 2015, PL)
18.00 – „A jutro cały świat”, reż. Julia von Heinz (111’, 2020, DE)
20.00 – spotkanie z reżyserkami (w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski): Małgorzatą Szumowską i Julią von Heinz w EC1 (moderacja: Diana Dąbrowska)
Sobota, 19.11.2022 / sala audytoryjna Centrum Nauki i Techniki EC1
16.00 – „Off-Season”, reż. Henning Beckhoff (45’, 2015, DE)
18.00 – „Kobieta na dachu”, reż. Anna Jadowska (97’, 2022, PL)
20.00 – transmisja live ze spotkania z operatorkami: Sabine Panossian i Itą Zbroniec-Zajt w Muzeum Filmu w Poczdamie (moderacja: Diana Dąbrowska)
Organizatorami przedsięwzięcia są: Łódź oraz Poczdam - Miasta Filmu UNESCO, Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi oraz Muzeum Filmu w Poczdamie.
Kuratorkami projektu są Diana Dąbrowska, Monika Marlicka-Robert oraz Lisa Nawrocki.
Projekt realizowany jest z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Patronat medialny: Filmawka
Matronat: Kobiety Filmu
Files available for downloads