drukuj
Kalendarium

Edycja Ansichten von der Nachtseite der Naturwissenschaft Schuberta i Baśni Goethego dla studentów filologii

1 listopada 2014 - 31 grudnia 2015 09.00 Białystok, Plac Uniwersytecki 1, 15-083 Białystok

W polskiej tradycji literackiej epoka romantyzmu jest jej najważniejszą częścią. Romantyczni pisarze polscy, tacy jak Malczewski, Mochnacki, Goszczyński czy Słowacki są twórcami nurtu zwanego "czarnym romantyzmem".

Nawiązywali oni w swojej twórczości do tzw. filozofii nocy rodem z Niemiec powołując się na dzieło Schuberta "Ansichten von der Nachtseite der Naturwissenschaft", opublikowane w Dreźnie w 1808 roku. Schubert tworzy w nim filozofię natury, która głęboko inspirowała romantyków w Polsce. Powołuje się na utwór J.W. Goethego pt. "Baśń". Tekst ten nie był dotychczas naukowo tłumaczony na język polski. W 2009 r. zostały przełożone oba teksty: Schuberta i Goethego. Od 150 lat polscy studenci filologii dowiadują się, że dzieła Schuberta, Schillera, Goethego i Herdera kształtowały romantyzm w Polsce. Nie mieli jednak dostępu do przekładów Schuberta i "Baśni" Goethego. Projekt zakłada zatem krytyczną edycję obu dzieł w oddzielnych tomach z naukowymi wstępami oraz recenzowany przekład dzieł wykonany przez dr Krystynę Krzemieniową na zamówienie Katedry Badań Filologicznych "Wschód-Zachód". Wstępy piszą zarówno polscy, jak i niemieccy badacze. Tomy zostaną wydane w Naukowej Serii Wydawniczej Czarny Romantyzm.

Cele projektu: 1. Popularyzacja wiedzy o niemiecko-polskich kontaktach naukowych w okresie Romantyzmu.
2. Udostępnienie w bibliotekach studentom filologii polskiej, slawistyki i germanistyki przekładu bardzo ważnych dzieł do studiów nad transferem kulturowym polsko-niemieckim w XX wieku.
3. Poszerzenie interdyscyplinarnej współpracy naukowej filozofów, polonistów, germanistów z Polski i Niemiec.
4. Zainicjowanie badań nad wpływem kultury niemieckiej na kultury Europy Wschodniej w XIX wieku: Ukraina, Białoruś, Litwa.

Projekt otrzyma następującą promocję: 1. Wszystkie polonistyczne oraz germanistyczne biblioteki w Polsce, a także wybrane w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, otrzymają bezpłatne egzemplarze dzieł.
2. Na Uniwersytecie w Białymstoku zostanie zorganizowane seminarium naukowe z udziałem badaczy polskich i niemieckich o tym wydaniu i wpływie Schuberta oraz Goethego na polski romantyzm.
3. Marbach Institut i biblioteki slawistyczne w Niemczech otrzymają bezpłatne egzemplarze 2 tomów.
4. Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech ukażą się w prestiżowych czasopismach naukowe recenzje 2 tomów.
Cannot render http://wschodzachod.uwb.edu.pl/czarny-romantyzm.html