DOC LAB POLAND 2019
15 marca 2019 - 30 listopada 2019 Warszawa, Kraków
Pierwsza sesja - Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21 w Warszawie
Druga sesja - Krakowski Festiwal Filmowy
Trzecia sesja - Warszawski Festiwal Filmowy
DOC LAB POLAND to największy w Polsce program dla profesjonalnych twórców filmów dokumentalnych, złożony z dwóch odrębnych komponentów: DOC LAB START dla projektów w developmencie oraz DOC LAB GO! dla filmów w montażu. W tym roku uczestniczyć w nim będzie łącznie 21 projektów. Najlepsze z nich otrzymają nagrody.
DOC LAB POLAND to program dla filmowców-dokumentalistów mających już za sobą pierwsze zrealizowane produkcje. Jest to program konsultacyjny, w którym eksperci i uczestnicy są równorzędnymi partnerami, prowadzą dyskusje i wspólnie zastanawiają się nad najlepszymi rozwiązaniami dla filmów.
DOC LAB POLAND to również eksperci, którzy dzięki swojemu doświadczeniu przekazują cenne uwagi uczestniczącym w projekcie twórcom. Wśród nich m.in. reżyserzy Paweł Łoziński, Lidia Duda, Bartek Konopka, Anna Wydra. Eksperci z zagranicy to m.in. szefowa festiwalu DOK Leipzig – Leena Pasanen, dyrektor EDN European Documentary Neątwork – Paul Pauwels, szefowa produkcji HBO Europe Hanka Kastelicova, selekcjonerka festiwalu IDFA Rada Šešić i inni.
Podczas pierwszej sesji projekty uczestników omawiane są pod kątem rozwoju dramaturgii, prowadzone są warsztaty dotyczące finansowania produkcji, promocji, przygotowania teasera, strategii festiwalowej itp.
W ramach drugiej części uczestnicy programu przygotowują się do prezentacji swojego projektu (pitchingu) dla międzynarodowego grona ekspertów, który odbywa się w czasie Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Dokumentaliści mają również okazję do indywidualnych spotkań z reprezentantami branży filmowej z kraju i z zagranicy. Uczestnicy komponentu START spotykają się z potencjalnymi koproducentami i instytucjami finansującymi produkcję, uczestnicy komponentu GO! – z selekcjonerami festiwalowymi i partnerami do dystrybucji.
Podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego kolejnych 40 producentów z Polski i z zagranicy bierze udział w Markecie Koprodukcyjnym DOC LAB POLAND.
W roku 2017 do grona partnerów DOC LAB POLAND dołączył Warszawski Festiwal Filmowy – w jego trakcie odbywa się trzecia sesja konsultacyjna, a projekty uczestników prezentowane są ekspertom goszczącym na festiwalu.
Najciekawsze projekty i najlepsze prezentacje otrzymają nagrody. W edycji 2018 pula nagród finansowych i rzeczowych wyniosła ponad 80 000 zł!
DOC LAB POLAND to także seria projekcji najciekawszych polskich filmów ostatnich (HOT SELECTION) oraz otwarte wykłady dotyczące filmów dokumentalnych.
Wśród uczestników dotychczasowych edycji DOC LAB POLAND jest mnóstwo laureatów międzynarodowych festiwali. Wśród nagradzanych filmów znalazły się m.in. „Książę i Dybuk”, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski – nagrodzony na festiwalu w Wenecji, Mińsku, Krakowie i warszawskim Docs Against Gravity, „Miłość bezwarunkowa”, reż. Rafał Łysak – Złoty Lajkonik na Krakowskim festiwalu Filmowym w 2018 r., „Najbrzydszy samochód świata” reż. Grzegorz Szczepaniak, Złoty Lajkonik i Nagroda Jury Studenckiego na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2017 r. oraz nagroda publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym WATCH DOCS „Prawa Człowieka w Filmie”, „Call me Tony”, reż. Klaudiusz Chrostowski – nagroda na Festiwalu w Amsterdamie i warszawskim Docs Against Gravity. Na tegorocznym Warszawskim Festiwalu Filmowym nagrodę publiczności zdobył „Koncert na dwoje” w reż. Tomasza Drozdowicza.
Dyrektorem i twórcą DOC LAB POLAND jest Adam Ślesicki wraz z Katarzyną Ślesicką, pełniącą funkcję zastępcy. Koordynatorem projektu jest Monika Zarzycka. Organizatorem DOC LAB POLAND jest Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego, a partnerem strategicznym – Krakowski Festiwal Filmowy.
Program jest wspierany przez DOK Leipzig, najważniejszy niemiecki festiwal filmów dokumentalnych, EDN – European Documentary Network, czeski IDF – Institute of Documentary Film oraz Warszawski Festiwal Filmowy, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Mazowiecki Instytut Kultury, Krakowskie Biuro Festiwalowe, HBO Europe, Creative Europe Desk Polska, Centrum Łowicka, Krakow Film Commission, Krakowski Klaster Filmowy, Mazovia Warsaw Film Commission, kancelaria MKZ Partnerzy, Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych, Miasto Stołeczne Warszawa.
Patronami Medialnymi są: Polish Docs, Film Pro, Film &TV Kamera, TVP Kultura, Vogue.pl.
Files available for downloads