drukuj
Kalendarium

Dialog numer 95 o traktacie dobrosąsiedzkim

1 maja 2011 - 1 czerwca 2011

Na łamach DIALOG-u to novum: po raz pierwszy do rąk naszych czytelników jako dodatek do magazynu trafia płyta DVD. Polsko-niemiecki film dokumentalny „Cicho pod prąd” jest dziełem dwóch naszych autorów, Roberta Żurka i Tomasza Kyci. Berliński historyk Robert Żurek w ostatnich latach opublikował w DIALOG-u szereg artykułów na temat kultury pamięci i Kościoła katolickiego.

W niniejszym numerze prezentujemy przeprowadzoną przez niego analizę najnowszej debaty na temat polskiego katolicyzmu. We współpracy z dziennikarzem Tomaszem Kycią, Robert Żurek był także w ostatnich latach autorem i realizatorem esejów radiowych dotyczących historii stosunków Kościołów obu krajów. Kycia i Żurek są katolikami, którym bliska jest idea ekumenizmu. Właśnie ta sama idea dialogu ekumenicznego stała się zalążkiem inicjatywy w postaci założonej przez Lothara Kreyssiga Akcji Znak Pokuty. Przede wszystkim w NRD i głównie dzięki zaangażowaniu Güntera Särchena odegrała ona dużą rolę jako przestrzeń niezależnego myślenia. Obaj reżyserzy, Żurek i Kycia, zafascynowani działalnością Kreyssiga i Särchena, nakręcili dokument o pierwszej pielgrzymce Akcji Znak Pokuty do Polski, która miała miejsce w 1965 roku. Trzech ówczesnych pielgrzymów, między innymi autor filmów dokumentalnych i jeden z pionierów ruchu obywatelskiego w NRD Konrad Weiß, zdecydowało się odbyć pielgrzymkę po raz drugi. Tadeusz Mazowiecki, Władysław Bartoszewski i Wolfgang Thierse komentują w filmie znaczenie tej inicjatywy. Zamieszczając płytę DVD w DIALOG-u pragniemy dziś, w przeddzień rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie, której poświęcona jest większość artykułów najnowszego wydania magazynu, przypomnieć o tym, że podstawy dla porozumienia stwarzają nie tylko państwa. Ich rola jest bez wątpienia bardzo ważna, jednak bez dalekowzroczności, odwagi i zaangażowania ze strony pojedynczych osób i grup społecznych dynamika zbliżenia między krajami nie miałaby szansy rozwoju. 

DIALOG ukazuje się cztery razy w roku w nakładzie 8000 egzemplarzy. Prenumerata (cztery numery DIALOG-u) wynosi w Polsce 28 złotych. Pojedynczy egzemplarz: 12 zł, a numer podwójny 16 zł. DIALOG jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

link