drukuj
Kalendarium

Design Special Poland TYPO Berlin 2013

16 maja 2013 - 18 maja 2013 11:00 Berlin, Niemcy, Haus der Kulturen der Welt John-Foster-Dulles-Allee 10

„TypoTalks” to wydarzenie poświęcone projektowaniu w szerokim tego słowa znaczeniu. Na konferencji występują projektanci z Europy i ze świata. Każdego roku przez trzy dni wybitni dizajnerzy prezentują w Berlinie swoje projekty, ambitne pomysły i najnowsze rozwiązania. Uznani krytycy i historycy dizajnu omawiają dominujące idee, kluczowe tendencje oraz główne problemy i wyzwania, związane ze światowym projektowaniem.

„TypoBerlin 2013” odbędzie się w dniach 16-18 maja. W ciągu 3 dni na 4 scenach ponad 100 grafików, projektantów, typografów, ilustratorów, teoretyków i artystów będzie dyskutować i zastanawiać się nad tegorocznym tematem wydarzenia, którym jest „Touch”.

„Touch” ma wiele znaczeń, ale dla organizatorów tymi najważniejszymi są: spotkanie i możliwość rozmowy. W związku z tym, pierwszy raz w historii „TypoTalks”, na oddzielnych scenach konferencji zostaną zorganizowane narodowe sesje, w których w tym roku wezmą udział projektanci i krytycy z Polski i Rosji. Kuratorem Dnia Polskiego Dizajnu jest Rene Wawrzkiewicz, który zaprosił 10 projektantów i teoretyków do zaprezentowania obrazu polskiego dizajnu międzynarodowej publiczności. Wystąpią między innymi: Grzegorz Laszuk, Jacek Utko, Honza Zamojski, Marian Misiak, Piotr Rypson, Agata Szydłowska, Justyna Burzyńska i Maciej Lebiedowicz (PanTuNieStał) oraz Aleksandra i Daniel Mizielińscy (Hipopotam Studio). Będzie to pierwsza, tak duża prezentacja polskich projektantów na tej rangi wydarzeniu międzynarodowym w Europie. Wykłady i prezentacje przybliżą i pokażą uczestnikom “TypoBerlin2013” najważniejsze kierunki we współczesnym polskim dizajnie: - Grzegorz Laszuk w wykładzie będącym połączeniem performance'u i jednoosobowego elektronicznego koncertu opowie, jak zabił polski plakat i dlaczego wszystko w projektowaniu jest związane z liczbami 7-13-22; - Justyna Burzyńska i Maciej Lebiedowicz (PanTuNieStał) powiedzą jak z bloga o PRL-u o zrobić najbardziej kultową alternatywną markę odzieżową w Polsce; - Agata Szydłowska będzie szukać odpowiedzi na pytanie czy polscy dizajnerzy to bardziej lokalni patrioci czy globalni hipsterzy; - Aleksandra i Daniel Mizielińscy z Hipopotam Studio opowiedzą jak zrobić książkę, font, grę komputerową i międzynarodowy hit wydawniczy w jednym; - Honza Zamojski za pomocą diaskopu narysuje zasady tworzenia wydawnictwa artystycznego; - Marian Misiak opowie dlaczego najlepsze polskie kroje pism powstały w latach 70. i udowodni, że są to fonty znaków drogowych i filmów science-fiction.

Udział polskich dizajnerów i krytyków w „TypoBerlin2013” jest możliwy dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Files available for downloads