Bogusław Fleck & Wojciech Otton Fleck – międzypokoleniowy dialog malarzy
1 października 2020 - 30 listopada 2020 Warszawa, Lublin
Niemieckie Stowarzyszenie Policultura i polska Fundacja Pokolenia Pokoleniom zaangażowane są w przedsięwzięcie zorganizowania i wypromowania szeregu wystaw obrazów przedstawicieli dwóch pokoleń rodziny Fleck, Wojciecha Ottona oraz Bogusława. Partnerem projektu jest lubelskie Muzeum KUL, posiadające w swych zasobach znaczny zbiór obrazów Wojciecha Ottona Fleck.
Partnerem merytorycznym projektu jest polska Fundacją Skarbnica Sztuki, w której posiadaniu pozostaje kolekcja dzieł W.O. Flecka i która użycza cześć tego zbioru do realizacji ww projektu.
Wojciech Otton Fleck (1903-1971) to kolorysta, absolwent Warszawskiej Szkoły Sztuk Pięknych, wieloletni dyrektor zakopiańskiej Galerii Związku Plastyków, przemianowanej w 1951 r. na Biuro Wystaw Artystycznych. Bogusław Fleck jest absolwentem berlińskiej Hochschule der Künste, Berlińczykiem, urodzonym w Sopocie (1956).
„- Bogusław Fleck wnosi nową jakość, wprowadzając do geometrycznych form przeźroczystość jako główny, definiujący dzieło element, zaprasza do interakcji estetycznej odbiorcę obrazu, bez podmiotu estetycznego kategoria przeźroczystości nie istnieje, ona rodzi się dopiero w sytuacji estetycznej, w intencjonalności, skierowaniu się odbiorcy na dzieło sztuk…” – napisał dr Piotr Olszówka, (Berlin, 31.8.18)
Pierwsza wspólna wystawa malarstwa Bogusława i Wojciecha Fleck, artystów reprezentujących dwa pokolenia tej samej rodziny, przybyłej do Polski z Saksonii w połowie XIX - go wieku, zaplanowana jest na październik 2020 w Galerii Fundacji Skarbnica Sztuki w Warszawie. Zaprezentowane zostaną na niej prace Bogusława Flecka, zarówno te pozostające w posiadaniu artysty, jak i wypożyczone z prywatnych kolekcji. Prace Wojciecha Ottona Flecka zostaną wybrane z kolekcji Ewy i Pawła Boguty/ Fundacja Skarbnica Sztuki, a także z kolekcji lubelskiego Muzeum KUL.
Kolejne wystawy planowane są w Lublinie, w Muzeum KUL (listopad 2020) oraz w Szczecinie, w Zamku Książąt Pomorskich.
Równocześnie organizatorzy przygotowują wystawę w wersji wirtualnej, aby udostępnić ją w sieci jak najszerszemu gronu odbiorców w czasie ograniczeń ekspozycyjnych, związanych z pandemią koronowirusa.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej
Files available for downloads