drukuj
Kalendarium

ARCHEOLOGIA POJEDNANIA - Przydrożne Lekcje Historii nt. WIELKIEJ WOJNY NAD RAWKĄ i materialnych po niej pozostałości (1915-2015).

29 maja 2015 - 31 maja 2015 10:00 Bolimów i okolice, Miejsce rozpoczęcia warsztatów: Kościół Św. Trójcy w Bolimowie

Między grudniem 1914 i lipcem 1915 r. nad Rawką i Bzurą Armie Rosyjska i Niemiecka poniosły ogromne straty Na dzień dzisiejszy przyjmuje się szacunkowo, że zginęło wówczas ponad 80.000 żołnierzy (ok. 30 % żołnierzy walczących w wielkiej wojnie armii stronach było Polakami).

Na terenie objętym działaniami wojennymi od zimy 1914 do lata 1915 ucierpiała także lokalna ludność. Zniszczone zostały zabudowania, uprawy i wiele lasów. Zabito też wiele zwierząt domowych i dzikich. Wokół nas wciąż są obecni “materialni świadkowie” minionych wydarzeń – są to ślady, które trwają i które warto potraktować jako lekcje historii, wrażliwości, zrozumienia dla złożoności przeszłości i otaczającej nas palimpsestowej rzeczywistości. To również potencjalne lekcje empatii dla żołnierzy, którzy ginęli na naszych ziemiach i dla tych, którzy w wyniku toczonych wojen utracili swą zwykłą, spokojną codzienność. PLH to sposób na przywracanie ludzkiej pamięci o tym, co wydarzyło się w przeszłości (również tej nieodległej), a co jest z różnych powodów pomijane lub zapomniane. PLH pomocne są w przywracaniu pamięci o tych miejscach, rzeczach i ludzkich czynach, które zostały z niej wymazane przez czas lub przez ludzi jako zbyt bolesne, zbyt skomplikowane lub niewygodne, by o nich pamiętać. Warto je poznać i o nich pamiętać również dziś - ku przestrodze i potencjalnie, ku pojednaniu. Dotychczas (w latach 2013-2014) Przydrożne Lekcji Historii nt. Wielkiej Wojny nad Rawką odbywały się w ramach projektu ARCHEOLOGIA JAKO ANTIDOTUM NA ZAPOMNIENIE I WANDALIZM, przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej został zrealizowany pod patronatem Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. W procesie przywracania pamięci o Wielkiej Wojnie i o atakach gazowych na wschodzie przekonaliśmy się o zasadności kontynuacji prospołecznych działań mających na celu m.in. uwrażliwianie na istotę trudnego dziedzictwa. Aktualnie Fundacja Przydrożne Lekcje Historii (FPLH) zaprasza zainteresowanych do uczestniczenia w wydarzeniach edukacyjnych (zaplanowanych na lata 2014-2015) w ramach realizacji projektu Fundacji Przydrożnych Lekcji Historii pt. ARCHEOLOGIA POJEDNANIA. PRZYDROŻNE LEKCJE HISTORII NA TEMAT WIELKIEJ WOJNY NAD RAWKĄ JAKO LEKCJE POJEDNANIA (1915-2015). Projekt realizowany jest przez Fundację Przydrożne Lekcje Historii z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej (Herausgegeben mit finanzieller Unterstützung der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit). Zainteresowani uczestniczeniem w wydarzeniach zw z realizacją projektu proszeni są o kontakt (konieczne zgłoszenie nie później niż 4 dni przed wydarzeniem) Pomysłodawczyni i Kierownik Projektu: Anna Zalewska (azalew@op.pl).

Files available for downloads