drukuj
Kalendarium

“Wolność, równość, braterstwo! -Wspomnienie o Europie”

10 października 2013 - 22 lutego 2014

W 2013 roku Heskie Ministerstwo Nauki i Kultury świętowało 200-tną rocznicę urodzin Georga Büchnera. Tego właśnie dnia, 17 października 2013 roku miała miejsce premiera projektu „Wolność, równość, braterstwo! - Wspomnienie o Europie” powstałego przy współpracy trzech teatrów z polski, Niemiec i Francji. Odbyła się ona w Sali Büchnera w Urzędzie Landu w Gross-Gerau, w rodzimym regionie pisarza.

Kolejne spektakle w ramach projektu odbyły się w Gross-Gerau 18, 19, 20 października 2013 oraz w Darmstadt 21, 22 lutego 2014.

Trójnarodowy projekt teatralny powstał po to, aby zbadać korzenie europejskiej kultury poprzez analizę różnic, podobieństw i stereotypów charakteryzujących europejskie narody. 

Równość! Wolność! Braterstwo! – przywołując główne hasła Rewolucji Francuskiej, kolebki europejskiej wolności, rozważamy pytanie na jakim europejskim fundamencie kulturowym może zaistnieć i przetrwać, nawet w czasach kryzysu ekonomicznego, europejska tożsamość, po to by rozwinąć i wzmocnić ideę Unii Europejskiej.

Podstawowym celem projektu jest poszukiwanie korzeni wspólnej europejskiej cywilizacji. Przywołując Rewolucję Francuską, która zapoczątkowała współczesny, europejski ruch wolnościowy i społeczny oraz jej motto „wolność, równość, braterstwo” chcemy znaleźć odpowiedź w jakiej sferze kulturowej istnieje dziś pojęcie jedności i solidarności. Jakie wartości jednoczą Europę. Partnerzy projektu diagnozują pojęcia Rewolucji Francuskiej w kontekście własnej historii. Francja zajmuje się pojęciem wolności, Niemcy pojęciem równości, Polska pojęciem braterstwa. Wspólna intelektualna konkluzja jest punktem wyjścia dla drugiego etapu pracy artystycznej, którą jest spektakl teatralny. Zawiera on trzy artystyczne wypowiedzi połączone w jedno przedstawienie

Georg Büchner (17 października 1813 – 19 lutego 1837) był niemieckim dramaturgiem, pisarzem i poetą. „Śmierć Dantona” była jego pierwszą sztuką napisaną w 1835 roku. Jej treść opowiada o Rewolucji Francuskiej.

Szczególną cechą Büchnera, dzięki której jego twórczość wydaje się być znacznie bardziej aktualna niż współczesna literatura jest jego totalna i bezkompromisowa uczciwość, zarówno emocjonalna jak i intelektualna.

Pokazy spektaklu powstałego w wyniku projektu odbyły się także we Francji oraz są planowane w Polsce jesienią 2014

Polską część projektu zrealizowano przy współpracy Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest częścią projektu dofinansowanego z Europejskiego Funduszu: Kultura 2013