drukuj
Kalendarium

„Wielka Wojna. W stulecie wybuchu”

20 listopada 2014 - 22 listopada 2014 Łódź, ul. Rogowska 26, 91-529 Łódź

W dniach 20-22 listopada 2014 r. w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Rogowskiej 26 w Łodzi odbyła się międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja naukowa pt. „Wielka Wojna. W stulecie wybuchu”, zorganizowana przez Uniwersytet Łódzki (Ośrodek Interdyscyplinarnych Badań nad Wielokulturową i Wielonarodową Łodzią i Regionem, Katedrę Literatury i Kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii, Instytut Historii), Archiwum Państwowe w Łodzi i Uniwersytet w Giessen.

Konferencji towarzyszyła wystawa, przygotowana przez archiwistów, zaprezentowana w nowym budynku Wydziału Filologicznego UŁ, przy ul. Pomorskiej 171/173. W konferencji wzięli udział naukowcy – historycy dziejów politycznych, społecznych, gospodarczych i wojskowości; politolodzy, badacze stosunków międzynarodowych, antropolodzy i etnolodzy, liczni filolodzy – literaturoznawcy i językoznawcy oraz archiwiści m. innymi z Niemiec, (np. Uniwersytet w Giessen), Austrii, Rumunii, różnych ośrodków akademickich i archiwów polskich oraz Uniwersytetu Łódzkiego i Archiwum Państwowego w Łodzi.

Obrady konferencji podzielone zostały na kilkanaście tematycznych paneli dyskusyjnych, podczas których referenci prezentowali wyniki swoich badań, a także odbywały się debaty naukowe, poświęcone zagadnieniom dziejów oręża, spraw międzynarodowych, życia gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego, problematyce narodowościowej oraz wojennej codzienności. Obrady konferencji zostały podsumowane podczas plenarnego spotkania, na którym zestawiono najważniejsze wątki tematyczne i wnioski badawcze, wynikające z zaprezentowanych referatów i naukowych dyskusji.

Pokłosiem konferencji będzie obszerne wydawnictwo naukowe. W świetle przebiegu obrad – prezentacji, wykładów oraz naukowych debat, w których aktywny udział brali specjaliści reprezentujący różne dyscypliny naukowe, ośrodki życia naukowego i narodowości, a także planów wydawniczych związanych z materiałami konferencyjnymi, należy stwierdzić, iż cel konferencji, jakimi były: 1) obszerna i szczegółowa prezentacja oraz wymiana wyników badań nad I wojną światową w interdyscyplinarnym i międzynarodowym aspekcie 2) oraz przygotowanie materiałów dla przyszłej publikacji podsumowującej obecny stan wiedzy i studiów nad Wielką Wojna w Europie zostały w pełni osiągnięte.

Patronat honorowy nad konferencją przejął Rektor UŁ Włodzimierz Nykiel.

Konferencja była sponsorowana przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Austriackie Forum Kultury, Archiwum Państwowe w Łodzi, Urząd Miasta Łodzi, Stowarzyszenie Nauczycieli Akademickich na Rzecz Krzewienia Kultury Języków Europejskich, Katedrę Literatury i kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii Uniwersytetu Łódzkiego. Patronat medialny przejęły takie instytucje jak: TVP Łódź, TVP Historia, TV TOYA, Radio ŁÓDŹ, Tygodnik Solidarność, Dziennik Łódzki. W ramach konferencji została uruchomiona strona internetowa www.wielkawojna.uni.lodz.pl.