drukuj
Kalendarium

„tranzyt. Literatura z Polski – Ukrainy – Białorusi”: Nowy program regionalny Targów Książki w Lipsku

15 marca 2012 - 18 marca 2012 Lipsk

Na program "Polska – Ukraina – Białoruś"złożą się spotkania autorskie i dyskusje panelowe: m.in. z pisarzami i tłumaczami. Kuratorem planowanego na trzy lata projektu prezentacji literatury z regionu jest pisarz, tłumacz i dziennikarz Martin Pollack.

Jak pisarze odnoszą się do wydarzeń historycznych i przemian politycznych? Jaka jest rola artystów w sporze między społeczeństwem obywatelskim a państwem totalitarnym? Czy artystów należy postrzegać wyłącznie jako ludzi sztuki, w oderwaniu od polityki kraju, z którego pochodzą?

Podczas 20 spotkań autorskich i dyskusji 32 pisarzy polskich, ukraińskich i białoruskich poszuka odpowiedzi na te pytania. Niektórzy goście „tranzytu” publikowali już teksty w języku niemieckim, jak Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Piotr Siemion i Andrzej Stasiuk. Niemieckich przekładów doczekały się także książki Swietłany Aleksijewicz i Alhierda Bacharewicza z Białorusi oraz Jurija Andruchowycza, Andrija Kurkowa, Natalki Śniadanko, Oksany Zabużko i Serhija Żadana z Ukrainy.

Na wielbicieli liryki czekają dnie i noce pełne poezji. Za dnia w Lipsku gościć będzie Międzynarodowy Festiwal Poezji „Meridian Czernowitz”. Swoje wiersze czytać będą znani poeci i nowe nazwiska. Zaproszeni goście rozmawiać będą o nowych trendach poetyckich. „Noc tranzytowa” w lipskim teatrze Skala połączy poezję z muzyką. W Lipsku zaprezentuje się też czasopismo „translit”, polsko-niemiecko-ukraiński magazyn „Radar” oraz portal literabel.de poświęcony współczesnej literaturze białoruskiej.

Kuratorem „tranzytu” jest Martin Pollack, znawca historii i literatury Europy Środkowo-Wschodniej, pisarz, tłumacz i laureat Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego z 2011 r. Literackie światy Polski, Ukrainy i Białorusi są wspaniałe, imponujące i niezwykłe – twierdzi Pollack. – Zasługują na odkrycie dla szerszej publiczności. Wydarzenia polityczne z pewnością zwrócą uwagę gości targów na zależność między historią, polityką i kulturą.

„tranzyt” to wspólny projekt Lipskich Targów Książki, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacji Roberta Boscha we współpracy z Fundacją Rinata Achmetowa „Rozwój Ukrainy”, Allianz Kulturstiftung, Lwowskim Forum Wydawców oraz lipską filią Instytutu Polskiego w Berlinie. Program koordynuje menedżer kultury Kateryna Stetsevych.

miejsce: Lipsk (Leipzig) | termin: 15 - 18.3.2012