drukuj

Górny Śląsk w starej fotografii. Zdjęcia ze zbiorów Muzeum w Gliwicach i Muzeum Śląskiego w Görlitz

Wystawa dawnej fotografii ukazującej Śląsk i jego mieszkańców w XIX i XX-wieku, w okresie największych zmian społecznych, gospodarczych i politycznych, jest wspólnym projektem Muzeum w Gliwicach i Muzeum Śląskiego w Görlitz.

Spośród stu fotografii eksponowanych na wystawie, z których najstarsza datowana jest na 1864 r., zdecydowana większość pochodzi z bogatych zbiorów Muzeum w Gliwicach. Zgromadzone do II wojny światowej zbiory fotograficzne (7650 szklanych klisz i 5150 fotografii z okresu od II poł. XIX wieku do I poł. XX wieku) należą do najcenniejszych archiwaliów gliwickiego Muzeum.

Na fotografiach udokumentowana została przeobrażająca się rzeczywistość - wiejskie obrazy występują obok krajobrazu zdominowanego przez rozwijający się przemysł. Zdjęcia przedstawiają mieszkańców regionu, zarówno w skupieniu pozujących w zaciszu fotograficznego atelier, jak i uchwyconych przez czułe oko aparatu podczas pracy i zwykłych codziennych czynności, w trakcie uroczystości i ważnych wydarzeń politycznych.

Autorami eksponowanych zdjęć są: gliwicki fotograf i podróżnik - Wilhelm von Blandowski (1822-1878), nadworny fotograf Księcia Hohenlohe-Oehringen - Max Steckel (1870-1947) oraz śląski fotograf Karl Franz Klose (1897 – 1984), jak również nieznani fotografowie amatorzy. Dawne fotografie przedstawiające Śląsk prezentowane są w nowoczesny sposób – w postaci slajdów umieszczonych w podświetlanych gablotach. Taki sposób zachęca do zapoznania się z wystawą młodszych odbiorców, przyzwyczajonych do multimedialnego przekazu.

Projektowi towarzyszy dwujęzyczny katalog, zawierający wszystkie historyczne zdjęcia przedstawione na wystawie.

Termin: 08.02.2008 - 06.04.2008
Miejsce: Haus der Brandenburgisch-Preußischen Geschichte, Kutschstall, Am Neuen Markt, 14467 Poczdam