drukuj

Anna Cieplak i Leon Engler laureat/kami Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2022

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin ogłaszają laureatkę i laureata Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2022:

Anna Cieplak (ur. 1988 r. w Dąbrowie Górniczej) – pisarka i animatorka kultury, związana przez wiele lat z Krytyką Polityczną. Laureatka Nagrody Conrada dla najlepszego debiutu i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść Ma być czysto. Na motywach tej powieści powstał film Ostatni komers. Jej kolejna książka Lata powyżej zera została uznana przez część recenzentów za powieść pokoleniową. Również książki Lekki bagaż i Rozpływaj się osadzone są w bliskich autorce realiach. Pytana o to odpowiedziała w jednym z wywiadów: "Moją metodą jest to, że żyję blisko spraw, które opisuję. One mnie po prostu dotyczą, więc napisałam historię osób, których rysy wydawały mi się ciekawe i znajome."

Leon Engler (ur. 1989 r. w Ödwang/Bawaria) – pisarz, autor sztuk teatralnych i słuchowisk, nauczyciel kreatywnego pisania i dziennikarz. Mieszka w Berlinie. Jego pierwszy tekst teatralny wygrał konkurs dla młodych autorów ogłoszony przez wiedeński Teatr Drachengasse. Sztuki teatralne Englera publikuje wydawnictwo Henschel Schauspiel. W przyszłym roku w wydawnictwie KiWi ukaże się jego esej Jenseits von Gut und Besser. Pobyt w Krakowie Leon Engler wykorzysta do pracy nad powieścią.

 

Stypendium im. Albrechta Lemppa przeznaczone jest dla pisarzy i pisarek z Polski i Niemiec oraz dla niemieckich tłumaczy i tłumaczek literatury polskiej i polskich tłumaczy/tłumaczek literatury niemieckojęzycznej.

Jego celem jest doskonalenie sztuki przekładu i pisania w duchu standardów literackich i translatorskich bliskich Albrechtowi Lemppowi oraz upamiętnienie jego wkładu do polsko-niemieckiej wymiany literackiej.

Na program stypendialny składają się rokrocznie dwa jednomiesięczne pobyty w kraju sąsiada: w Literarisches Colloquium Berlin i w Krakowie.

Z Polski i Niemiec nadeszło 28 zgłoszeń od pisarzy/pisarek i tłumaczy/tłumaczek literatury. W skład jury weszli przedstawiciele fundatorów: Jürgen Jakob Becker (LCB), Joanna Czudec (FWPN), Łucja Gawkowska i Mateusz Adamski (IK). Honorową członkinią jury jest Pani Elżbieta Lempp.

***

Albrecht Lempp (1953-2012)

Albrecht Lempp był wybitnym popularyzatorem literatury polskiej w Niemczech i jej tłumaczem.

Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i wniósł wielki wkład w rozwój relacji polsko-niemieckich.

Tworzył fundamenty nowoczesnego systemu promocji Polski przez literaturę. Jako współtwórca Instytutu Książki otrzymał Nagrodę Transatlantyk przyznawaną za zasługi w tej dziedzinie.

 

Kontakt w sprawie Stypendium im. Albrechta Lemppa

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

ul. Zielna 37

00-108 Warszawa

Kontakt: Joanna Czudec, joanna.czudec@fwpn.org.pl, tel. +48 22 338 62 65

 

Instytut Książki

ul. Zygmunta Wróblewskiego 6

31-148 Kraków

Kontakt: Łucja Gawkowska, l.gawkowska@instytutksiazki.pl, tel. tel.: +48 601 405 900

 

Literarisches Colloquium Berlin

Am Sandwerder 5

D-14109 Berlin

Kontakt: Jürgen Jakob Becker, becker@lcb.de, Tel. +49 30 816 99 625