Polska i Niemcy spotykają się w Naterkach
26 czerwca 2025 - 2 czerwca 2025 Naterki
Już 26 czerwca o godz. 21:00 z Naterek wyrusza delegacja z Gminy Gietrzwałd do zaprzyjaźnionego Rietberga (Północna Westfalia).
Tam, 28 czerwca, rozegramy jubileuszowy, 10. mecz wyjazdowy w ramach niezwykłej tradycji meczy Polska–Niemcy. Spotkanie to jest częścią ponad 40-letniej historii, która zaczęła się w końcu lat 70. ubiegłego wieku. W tamtym czasie wiele warmińskich rodzin wyjechało na Zachód – do Niemiec. Z tamtych wyjazdów pozostały przyjaźnie, wspomnienia i często głęboka tęsknota.
Po przemianach ustrojowych lat 90. łatwiej było się spotykać – a najlepszym miejscem do takich spotkań była… leśna polana w Naterkach, szumnie nazywana wtedy boiskiem .
Z czasem do wspólnego grania dołączyły kolejne pokolenia. Dzięki wsparciu samorządu i powstaniu Stowarzyszenia Kulturalno-Sportowego „Diament”, impreza nabrała rozmachu. Dziś to już 34. spotkanie w historii, a jego znaczenie wykracza daleko poza sport. To przede wszystkim jest to okazja do spotkań, rozmów, odnawiania kontaktów i budowania międzynarodowej przyjaźni.
Szczególne podziękowania należą się rodzinie Schulz z Rietberga, która od lat jest siłą napędową tych kontaktów – bez nich nie byłoby tej pięknej tradycji.
A już 2 sierpnia – mecz rewanżowy w Naterkach. Zagramy na leśnym boisku – tam, gdzie wszystko się zaczęło. Zapraszamy serdecznie wszystkich kibiców i mieszkańców – bądźcie częścią tej historii!
Files available for downloads